PARTNER PORTALU
  • BGK

Fortyfikacje w Bystrzycy Kłodzkiej odzyskują średniowieczny blask

  • PAP    27 kwietnia 2013 - 13:39
Fortyfikacje w Bystrzycy Kłodzkiej odzyskują średniowieczny blask

Dobiega końca drugi etap prac remontowo-konserwatorskich średniowiecznych fortyfikacji obronnych w Bystrzycy Kłodzkiej. Wkrótce turyści będą mogli zwiedzać również poddaną renowacji Basztę Rycerską i Bramę Wodą.
Jak poinformowała kierownik Wydziału Promocji i Sportu Urzędu Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka Ewelina Walczak, w maju zakończą się prace remontowo-konserwatorskich murów miejskich, prowadzone wzdłuż schodów z ulicy Kupieckiej oraz na tarasie górnym i dolnym wzdłuż budynku dawnego więzienia. To łącznie niemal 800 metrów kwadratowych średniowiecznych fortyfikacji.

To drugie etap prac renowacyjnych, których koszt wynosi ponad 400 tys. zł i jest finansowany z budżetu gminy. Pierwszy, obejmujący fragmenty południowo-wschodniego odcinka fortyfikacji, przeprowadzono w 2011 r. Wówczas remont został niemal w całości sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało na ten cel ponad 450 tys. zł.

"Kolejny, trzeci etap robót budowlanych i konserwatorskich na murach obronnych rozpocznie się w maju lub na początku czerwca i będzie współfinansowany półmilionową dotacją z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - dodała Walczak.

Wkrótce turyści odwiedzający Bystrzycę Kłodzką będą mogli również zwiedzić pochodzącą z XIV w. Basztę Rycerską i powstałą w tym samy okresie Bramę Wodną. Miasto pozyskało na remont obu zabytków niemal 800 tys. zł z funduszy unijnych. Obiekty te będą w przyszłości przestrzenią wystawiennicza, w której będzie prezentowany dorobek kulturalny oraz historia Bystrzycy Kłodzkiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • mieszkanka Koloni Muszyn., 2015-05-03 19:08:56

    To bardzo dobrze , ze Pani burmistrz odnowila te piekne mury obronne.To przeciez nasza historia brawo,!,!,!