PARTNER PORTALU
  • BGK

Forum Gdańsk: wielka inwestycja w centrum

  • pt    3 czerwca 2015 - 11:12
Forum Gdańsk: wielka inwestycja w centrum
Wizualizacja Forum Gdańsk - fot. mat.prasowe

2 czerwca 2015 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Forum Gdańsk, wielofunkcyjnego kompleksu z nowoczesną przestrzenią komercyjną i publiczną, który powstaje w Gdańsku w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego.
Forum Gdańsk połączy tradycje handlowe tego miejsca z funkcjami usługowymi, biurowymi i publicznymi. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy inwestorem - Multi Poland oraz Gminą Miasta Gdańska i Grupą PKP.

Łączny koszt inwestycji Forum Gdańsk wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi wyniesie ok. 800 mln złotych. Inwestor pozyskał już finansowanie na całość projektu.

Generalnym wykonawcą Forum Gdańsk jest Warbud S.A. Za wykonawstwo projektów drogowych i infrastrukturalnych odpowiada DORACO. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok.

- Można powiedzieć, że przywracamy Targ Sienny i Rakowy do życia i do dawnej funkcji. Przed wiekami miejsce to - położone tuż przed bramami miasta - tętniło życiem targowym, ale też było pierwszym punktem, który napotykali na swej drodze ci, którzy przybywali do Gdańska – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

- Wkrótce będzie podobnie: wielu naszych gości to właśnie stąd kierować będzie swoje pierwsze kroki w kierunku Głównego i Starego Miasta i położonych tam zabytków i atrakcji. Również my - gdańszczanie - zyskamy nową przestrzeń do spotkań, rozmów, spędzania czasu. Oczywiście także do zakupów, bo czym byłby targ bez zakupów – dodaje Adamowicz.

Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. dodaje: - Od trzech lat Grupa PKP rozwija swoją działalność na rynku deweloperskim. Dzięki współpracy z samorządami i prywatnymi inwestorami niezagospodarowane dotąd tereny zyskują nowe życie. Realizowany wspólnie z Miastem i firmą Multi projekt Forum Gdańsk, to jeden z przykładów inwestycji wykorzystujących ogromny potencjał zarówno terenów miejskich, jak i kolejowych.

Forum Gdańsk powstaje w jednej z najlepszych lokalizacji na terenie Trójmiasta, na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej.

Dotychczas potencjał tego kwartału nie był wykorzystany ze względu na przebiegające przez działkę tory kolejowe. Atutem kompleksu będzie łatwy dojazd komunikacją publiczną – SKM, autobusami i tramwajami, jak również samochodem, dzięki dogodnemu połączeniu z obwodnicą trójmiejską. Inwestycja obejmie budowę parkingu na 1 100 miejsc.

W ramach kompleksu powstanie zupełnie nowa przestrzeń publiczna. Odwiedzający będą mogli odpocząć na placu miejskim z miejscami do siedzenia w otoczeniu zadbanej zieleni, a także skorzystać z oferty kawiarni i restauracji z ogródkami, otwartych do późnych godzin wieczornych.

Plac będzie również doskonałym miejscem do organizacji imprez. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni zostanie stworzony ogólnodostępny bulwar przykryty szklanym dachem. Będzie nim można wygodnie przejść z centrum miasta do nowego węzła przesiadkowego w ciągu al. Armii Krajowej.

W Forum Gdańsk znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście, dziewięciosalowe Multikino, klub fitness Pure Jatomi, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking.

Obiekt jest obecnie skomercjalizowany w ponad 50 proc.

Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska

Ważną częścią Forum Gdańsk będzie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Będzie ono pełnić funkcję głównego punktu informacji turystycznej, w którym wszyscy odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska i uzyskać praktyczne wskazówki.

W Centrum znajdzie się też sala multimedialna i ekspozycyjna, makieta miasta oraz sala teatralna i kawiarnia. Będzie to punkt startowy wycieczek, który przyciągnie turystów odwiedzających Gdańsk.

Powstanie tam również przyjazna przestrzeń do odpoczynku, idealna na spotkanie ze znajomymi, posiłek czy oczekiwanie na przesiadkę w podróży.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-06-08 18:50:19

    Budowa tak wielu miejsc do parkowania samochodów w pobliżu centrum miasta zwiększy korki na dojazdach do niego. Kiedy miasto Gdańsk stanie się miastem "uczącym się"?