PARTNER PORTALU
  • BGK

Forum Rozwoju Olsztyna: Chcemy remontu dworca nie kolejnej galerii

  • AW    6 lutego 2015 - 11:16
Forum Rozwoju Olsztyna: Chcemy remontu dworca nie kolejnej galerii

Nowy dworzec kolejowy, autobusowy wraz z galerią handlową miały być cześcią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie (fot.Serdelll/wikimedia.org)

Remontem Dworca Głównego w Olsztynie powinny zająć się PKP, a nie zewnętrzny inwestor szukający własnego interesu - twierdzą przedstawiciele lokalnego stowarzyszenia oraz architekci i konserwatorzy zabytków.
Forum Rozwoju Olsztyna wraz z olsztyńskimi oddziałami Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków wystosowało apel do prezydenta miasta Piotra Grzymowicza w sprawie rozpoczęcia negocjacji z PKP.

Autorzy pisma (publikujemy je w dziale Multimedia) chcą, by miasto zawarło porozumienie co do remontu Dworca Głównego bez konieczności wsparcia zewnętrznego inwestora i budowy galerii handlowej.

Apel został wystosowany po wypowiedzi prezydenta Olsztyna na antenie TVP Olsztyn. W programie "Opinie" Piotr Grzymowicz zapewnił, iż w przypadku braku porozumienia z inwestorem, który ma zamiar wybudować nowy Dworzec Główny wraz z galerią handlową, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby obecny budynek dworca został wyremontowany przez PKP.

- Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłby właśnie remont Dworca Głównego. Budowa kolejnej galerii handlowej w naszym mieście będzie miała negatywny wpływ na sytuację lokalnych przedsiębiorców. Co więcej, przykłady z całej Polski pokazują, że połączenie funkcji dworca z centrum handlowym nie jest najlepszym wyjściem - twierdzi Krzysztof Suchowiecki z Forum Rozwoju Olsztyna.

Autorzy apelu powołują się na doniesienia prasowe, z których miałoby wynikać, że potencjalny inwestor stawia miastu rozmaite żądania dotyczące infrastruktury, których spełnienie leży tak naprawdę jedynie w jego interesie.

- Przypominamy również, iż według uchwały z 24 września 2014 roku konieczna jest aktualizacja Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Olsztyna oraz Planów Miejscowych w Olsztynie m.in. pod kątem budowy kolejnych wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Być może po aktualizacji studium okazałoby się, że centrum handlowe obok Dworca Głównego nie powinno powstać – piszą przedstawiciele stowarzyszenia.

Jednocześnie zwrócili się z pismem do Polskich Kolei Państwowych o wyjaśnienie, jakie są zamiary PKP jeśli chodzi o remont Dworca Głównego w Olsztynie.

- Oczekujemy, iż PKP przedstawi dokładne informacje dotyczące tych aspektów projektu, które są najistotniejsze z punktu widzenia podróżnych oraz mieszkańców Olsztyna, czyli dotyczących funkcjonalności dworca i jego wyglądu po ewentualnym remoncie. Nie chcemy, aby dworzec w Olsztynie stał się bublem architektonicznym jak obiekt w Poznaniu - czytamy w liście do PKP.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (1)

  • q-ku, 2015-02-06 14:50:45

    Bardzo rozsądnie Remont wystarczy