PARTNER PORTALU
  • BGK

Fragment pasa w Modlinie gotowy w piątek?

  • PAP    3 stycznia 2013 - 13:32
Fragment pasa w Modlinie gotowy w piątek?

Pierwszy betonowy fragment drogi startowej lotniska w Modlinie może być gotowy w piątek – poinformowała w czwartek Edyta Mikołajczak z portu Warszawa-Modlin.
W sobotę może być przeprowadzona ekspertyza, która ma stwierdzić, czy odcinek nadaje się użytku.

Czytaj też: W przyszłym tygodniu wznowią loty z Modlina

„Pierwszy progów tzw. 08, czyli betonowy odcinek o długości 500 m może być gotowy już jutro. Wynika tak z zapowiedzi firmy Erbud - wykonawcy, który dokonuje naprawy" - powiedziała Mikołajczak. Dodała, że w sobotę może być przeprowadzona na nim ekspertyza przez eksperta sprowadzonego przez Erbud.

Jak przekazała, jeśli ekspertyza wypadnie pozytywnie, lotnisko jak najszybciej prześle odpowiednie dokumenty do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (WINB), który wydał decyzję o zamknięciu dwóch betonowych odcinków drogi startowej, oraz do Urząd Lotniska Cywilnego - wydał decyzję o wyłączeniu z użytkowania tych części drogi startowej.

Przypomniała, że Erbud jednocześnie prowadzi prace na drugim betonowym fragmencie drogi startowej.

W piątek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski poinformował, że port ma czas do końca marca na naprawę dwóch betonowych fragmentów drogi startowej. Wydał również na piśmie m.in. wytyczne, zgodnie z którymi fragmenty te powinny zostać naprawione.

Także w piątek wieczorem Mikołajczak poinformowała, że wytyczne WINB są zgodne z przyjętą wcześniej technologią naprawy progów drogi startowej lotniska.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał 22 grudnia ub.r. decyzję o zamknięciu dwóch progów - 08 i 26 - czyli betonowych odcinków, po 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego (w sumie 1000 m).

Droga startowa skróciła się do 1500 m, z tego powodu port może obsługiwać jedynie samoloty, którym do lądowania wystarczy ta długość. Samoloty komunikacyjne kodu C, takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, nie mogą wykonywać operacji lotniczych na skróconej drodze startowej. Samoloty pasażerskie przekierowano na warszawskie lotnisko Chopina.

Lotnisko poinformowało, że wykonawca modernizacji drogi startowej - firma Erbud - zobowiązana jest do naprawy wszystkich uszkodzeń, występujących na drodze startowej, w ramach gwarancji. Spółka zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego.

Irlandzki Ryanair poinformował, że dopóki lotnisko Warszawa-Modlin ponownie nie otworzy pasa, zamierza obsługiwać wszystkie loty do i z Lotniska Chopina w Warszawie. Na razie wstrzymał operacje z Modlina do 15 stycznia br. Do 8 stycznia węgierska linia Wizz Air zaplanowała wykonywanie wszystkich swoich połączeń z Lotniska Chopina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.