PARTNER PORTALU
 • BGK

Francuzi kontra Pesa. Chcą podbić Europę

 • Dziennik Gazeta Prawna    25 czerwca 2015 - 12:40
Francuzi kontra Pesa. Chcą podbić Europę
Attractis to projekt dla miast o stosunkowo dużej gęstości zaludnienia (fot. PESA Bydgoszcz/facebook)

Światowi giganci zaproponowali rozwiązanie, którym chcą podbić Europę Środkowo-Wschodnią. Uda się przełamać dominację producenta z Bydgoszczy?
Pomysł polega na tym, że w ramach jednego kontraktu pod klucz producent zapewnia dostawę tramwajów i budowę wszystkich elementów infrastruktury: torowiska, platform przystankowych, systemów zasilania i zarządzania ruchem, sprzedaży biletów itd. Do tego gwarantuje testy i odbiory całej linii. Attractis to projekt dla miast o stosunkowo dużej gęstości zaludnienia.

– Skalkulowaliśmy to w ten sposób, aby zoptymalizować koszty zakupu i budowy infrastruktury. Nasz system powinien przynieść 20 proc. oszczędności w porównaniu z tradycyjnym systemem tramwajowym – powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej Henri Poupart-Lafarge, wiceprezes Alstom Transport.

Czy takie rozwiązanie ma szanse sprawdzić się w Polsce? – System pod klucz ułatwia samorządom, dotychczas nieposiadającym tramwaju, podejmowanie decyzji. Zdejmuje z nich ciężar zdobycia know-how i koordynacji projektów – ocenia Michał Beim z Instytutu Sobieskiego.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • pawlecki, 2015-06-26 17:04:43

  Skoro w tytule występuje naród francuski, to tytuł powinien brzmieć: "Francuzi kontra Polacy", albo "Alstom Transport kontra Pesa" . Kibicuję Rodakom! ps. skoro konkurujemy z takimi gigantami jak Alstom, oznacza to, że jesteśmy w ścisłej czołówce:)
 • A. Koza, 2015-06-26 05:25:26

  Trzymam kciuki za Bydgoszczan.
 • Eterno Vagabundo, 2015-06-26 00:04:58

  My róbmy swoje, A Francuzi swoje. Przecież pracę ludziom Można dać we dwoje.