PARTNER PORTALU
  • BGK

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. już gotowa

  • PAP    25 lipca 2010 - 11:15

Po czterech latach zakończył gruntowny remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Z tej okazji w sobotę, w siedzibie pierwszego na ziemiach polskich muzeum narodowego - jakie przed 131 laty powołano w Sukiennicach - odbyła się uroczystość podpisania aktu odnowienia Muzeum Narodowego w Sukiennicach. Pod dokumentem, złożonym dla potomnych w kuli Sukiennic, znalazły się podpisy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Zofii Gołubiew, oraz władz miasta i regionu.
 
Minister kultury podkreślił podczas uroczystości, że Kraków i leżące w jego sercu Sukiennice są niezwykle ważnym miejscem dla kultury narodowej, dlatego tak istotne jest powodzenie przedsięwzięcia modernizacji tej wyjątkowej i zasłużonej galerii.
 
- Nie mogę powiedzieć, że się udało, bo udaje się raczej komuś, kto gra w totalizatora. My nie mogliśmy sobie pozwolić na grę. Musieliśmy w sposób niezwykle precyzyjny, rzetelny zrealizować przedsięwzięcie, na które czekali nie tylko mieszkańcy Krakowa i nie tylko mieszkańcy Polski, ale czekali wszyscy ci, dla których kultura jest niezwykle ważna i cenna - powiedział podczas uroczystości Zdrojewski.
 
Zmodernizowana Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie otwarta dla szerokiej publiczności 3 września.
 
W galerii w Sukiennicach na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych publiczność będzie mogła podziwiać 195 obrazów i 19 rzeźb. Według muzealników, z jednej strony galeria wyraźniej niż przed remontem nawiązuje do swego XIX-wiecznego wystroju. Na ściany powróciły m.in. kolory sprzed 131 lat, pojawiły się pluszowe kanapy i palmy. Z drugiej strony ma być ona muzeum XXI wieku, pozwalającym na interaktywny odbiór sztuki i edukację.
 
Ma to umożliwić m.in. sala multimedialna, w której widz otoczony dziewięcioma ekranami będzie miał wrażenie, że znalazł się w 1879 r., czyli w momencie powstania Muzeum w Sukiennicach. W galerii zbudowano też salę wielofunkcyjną i komputerową, która będzie wykorzystywana na wykłady i spotkania w kameralnym gronie. Znajdują się tam "artomaty", czyli specjalnie stanowiska komputerowe z dotykowymi ekranami, za pomocą których zwiedzający poznają historię Sukiennic, zbiory i artystów. Powstała też sala edukacyjna - atelier, która będzie miejscem organizowania zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach została zamknięta z końcem sierpnia 2006 r. Jej remont i modernizacja były - jak podkreślają muzealnicy - jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Koszt wszystkich prac wyniósł 8,7 mln euro. Pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
 
Przed rozpoczęciem remontu trzeba było wywieźć z Sukiennic wszystkie dzieła - prawie 1.300 obrazów i rzeźb. Wśród nich największe płótna, o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, takie jak "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego, "Hołd pruski" i "Kościuszko pod Racławicami" Jana Matejki czy "Czwórka" Józefa Chełmońskiego. Zbiorów jednak nie zamknięto w magazynach lecz prezentowano je na Zamku Królewskim w podkrakowskich Niepołomicach.
 
W czasie remontu z galerii wywieziono 120 ton gruzu, położono 2,5 tysiąca metrów kwadratowych posadzek, 4 km instalacji elektrycznych i 3 km rur. W budynku wymieniono 30 ton konstrukcji stalowych i wstawiono 25 ton urządzeń, takich jak wentylatory, silniki, klimatyzatory. Pokryto tynkami i farbą 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W stropach wstawiono 1,8 tys. metrów kwadratowych świetlików. Powstała nowa konstrukcja dachu. Zbudowano windę do transportu obrazów i szklaną windę dla publiczności. Zbudowano nowe reprezentacyjne wejście. W trakcie modernizacji udało się wygospodarować 1 tys. metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni.
 
Podczas sobotnich uroczystości min. Zdrojewski wręczył nominacje kilkunastu osobom, które zgodziły się zostać "ambasadorami galerii w Sukiennicach". Krakowską galerię reprezentować chcą m.in. Magdalena Abakanowicz, Magdalena Cielecka, Juliusz Machulski, Jerzy Owsiak, Jerzy Stuhr, Wisława Szymborska, Grzegorz Turnau, Adam Zagajewski oraz prof. Franciszek Ziejka.
 
- Mój dziadek prawdopodobnie bardzo by się zdziwił, że honorowym ambasadorem nie został jakiś utytułowany Turnau profesor, a jest ich wielu, () tylko akurat piosenkarz, w sumie czarna owca. Traktuję to wyróżnienie jako zobowiązanie i zaszczyt dla wszystkich krakowskich Turnauów - powiedział Grzegorz Turnau odbierając dyplom.
 
3 października 1879 r. w nowo odrestaurowanych salach Sukiennic hucznie obchodzono jubileusz 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dwa dni później Henryk Siemiradzki postanowił podarować miastu swój obraz "Pochodnie Nerona", z przeznaczeniem do przyszłej kolekcji Muzeum Narodowego. Podobny gest uczynili również inni artyści uczestniczący w jubileuszu. Już 7 października 1879 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa utworzono Muzeum Narodowe w Sukiennicach jako własność Gminy Miasta Krakowa "na pożytek całego narodu".
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.