PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: 10 firm może złożyć oferty na zagospodarowanie Dolnego Miasta

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 19:23
Gdańsk: 10 firm może złożyć oferty na zagospodarowanie Dolnego Miasta
Szacunkowa wartość tej inwestycji to 200-300 mln zł (fot. gdansk.pl)

W poniedziałek (30.10) Urząd Miasta w Gdańsku skierował do dziesięciu firm zaproszenie do składania ofert na zagospodarowanie obszaru dawnej zajezdni na Dolnym Mieście. Szacunkowa wartość tej inwestycji to 200-300 mln zł.
• Gdański magistrat decyzję w sprawie wyboru partnera prywatnego dla realizacji przedsięwzięcia "Zagospodarowanie obszaru dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście w Gdańsku ogłosił we wtorek (31.10). 

• Zaproszenie do składania ofert miasto skierowało do dziesięciu firm. Mają na to czas do końca lutego 2018 roku.

• Wyłoniony partner nie tylko zaprojektuje, ale też sfinansuje i wybuduje, a następnie będzie administrował nową przestrzenią. 

  

Urzędnicy przewidują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie wybrana najlepsza oferta i podpisana umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zakładają, że wyłoniony zostanie partner, który zaprojektuje, sfinansuje i wybuduje, a następnie będzie administrował nową przestrzenią. Oferta ma objąć nie tylko obszar dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście, ale też obszary inwestycyjne znajdujące się w jej otoczeniu.

Dyrektor wydziału polityki gospodarczej gdańskiego magistratu, Iwona Bierut poinformowała, że podczas oceny oferty najwyżej punktowanym kryterium będzie jakość przedstawionej przez oferenta koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.

- Istotny będzie również podział zadań i ryzyk pomiędzy partnera prywatnego a podmiot publiczny oraz w dalszej kolejności wielkość partycypacji w kosztach wybudowania obiektów celu publicznego i czas realizacji przedsięwzięcia w całości - tłumaczy.

Czytaj więcej: Ostrów Wielkopolski. Społecznicy wyszli na ulice rozmawiać o rewitalizacji

W ramach przedsięwzięcia mają zostać zrealizowane zarówno obiekty o charakterze publicznym, jak też komercyjnym, a także towarzyszący im układ drogowy oraz tereny zielone. Jednak ostateczny sposób zagospodarowania nieruchomości uzależniony będzie od koncepcji urbanistyczno-architektonicznych, jakie przedstawią potencjalni partnerzy. 

Poza tym budowany i przebudowywany ma być układ drogowy, a także zagospodarowane mają być tereny zielone na bastionach Wilk i Reduta Wyskok. Mają powstać nowe chodniki i ścieżki rowerowe, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, a także zmodernizowane ma być boisko przy szkole podstawowej nr 65.

Prezydent GdańskaPaweł Adamowicz przypomina, że przed laty Dolne Miasto uważano za gorszą i zaniedbaną część miasta. - Dzisiaj można zobaczyć, jak ta część Gdańska zmieniła się na lepsze, stając się kolejną wizytówką miasta - dodał. Na Dolnym Mieście realizowane są prace rewitalizacyjne. W tej części miasta swoją inwestycję "Fashion Lab" realizuje polska firma odzieżowa LPP.

Urząd miasta zapowiedział, że w niedługim czasie rewaloryzacji zostanie poddany obiekt dawnego szpitala przy ul. Kieturakisa wraz z dworem Uphagenów, gdzie powstanie zgodnie z koncepcją prywatnego inwestora hotel, restauracja, centrum konferencyjne, a także tzw. Centrum Uphagena, gdzie realizowane będą lokalne inicjatywy. Pojawią się także nowe inwestycje mieszkaniowe.

Zajezdnia tramwajowa przy ul. Łąkowej na Dolnym Mieście w Gdańsku powstała w 1883 roku. Linia tramwajowa biegła przez ulicę Łąkową, Długimi Ogrodami na Długi Targ i dalej Długą, Targiem Węglowym, Drzewnym, Korzenną. W 1999 r. zajezdnia została zamknięta, a trakcje w halach-zdemontowane. Obecnie jest tam parking. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.