PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk będzie miał nową fontannę

  • PAP    30 marca 2014 - 13:00
Gdańsk będzie miał nową fontannę

- W Śródmieściu Gdańska w sierpniu uruchomiona zostanie fontanna. Obiekt powstaje na Placu im. Heweliusza i ma upamiętniać duże projekty związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną prowadzone w mieście.
Monika Piotrowska-Szypryt ze spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK jest inwestorem) poinformowała, że obiekt powstaje na Placu im. Heweliusza w Gdańsku, pomiędzy ulicą Rajską a Korzenną, nieopodal Wielkiego Młyna i kanału Raduni.

Fontanna ma być umieszczona w niecce utworzonej z kamiennych płyt. Będzie się składać z dwóch elementów. Pierwszy to kamienna płyta z trzema obręczami o średnicy 190 cm, które będą stanowić wodny tunel, drugim elementem będą kaskady nawiązujące do kaskad na przechodzącym obok kanale Raduni.

Wypływ wody będzie sterowany elektronicznie. Fontanna ma być podświetlana. "Chcielibyśmy żeby ta fontanna żyła, żeby nie było ciągle to samo" - tłumaczyła Piotrowska-Szypryt. Częścią fontanny ma być też ekran dotykowy, na którym mają być aplikacje prezentujące atrakcyjne miejsca w pobliżu i informacje turystyczne.

Obiekt ma upamiętniać dwa duże projekty wodno-ściekowe realizowane w mieście i dofinansowane z UE.

Autorem projektu budowalnego fontanny jest Roland Kwaśny, gdański architekt, który zwyciężył w ogłoszonym w 2012 roku przez GIWK konkursie na koncepcję instalacji. Wykonawcą prac budowlanych, wartych ok. 2,4 mln zł, jest gdański odział Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. Firma musi zakończyć roboty budowlane do 30 czerwca, a do końca lipca powinny zakończyć się odbiory i rozruchy instalacji.

W 2005 roku spółka GIWK rozpoczęła realizację dwuetapowego programu inwestycyjnego pn. "Gdański projekt wodnościekowy". W ramach pierwszej części zmodernizowano bądź zbudowano nowe stacje uzdatniania i studnie głębinowe. Powstały także nowe magistrale wodociągowe i rozbudowano oczyszczalnię ścieków Gdańsk-Wschód. Realizację projektu o wartości 215 mln euro, z czego 91 mln pochodziło z UE, zakończono w 2011 r.

W ramach realizowanej od 2007 r. i kończącej się już drugiej części projektu zbudowano m.in. sieć wodociągową na potrzeby stadionu PGE Arena Gdańsk i Wyspy Sobieszewskiej oraz sieć kanalizacyjną w dzielnicach Osowa, Maćkowy i Smęgorzyno. Wartość drugiej części projektu szacuje się na 293 mln zł, z czego ponad 164 mln zł pochodzi z UE.

W śródmieściu Gdańska funkcjonują dwie duże i znane fontanny: Neptuna na Długim Targu i Czterech Kwartałów przy Kaplicy Królewskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.