PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Brama Nizinna zostanie wyremontowana. Samorząd da pieniądze

  • PAP/AT    10 marca 2016 - 09:15
Gdańsk: Brama Nizinna zostanie wyremontowana. Samorząd da pieniądze
W myśl zaleceń ekspertów planowany jest remont sklepienia przejazdu bramnego wraz z izolacjami (Brama Nizinna , fot.wikipedia.org/Ainka)

• 4,5 mln zł przeznaczy w 2016 r. na remont XVII-wiecznej Bramy Nizinnej gdański samorząd.
• Władze miasta mają nadzieję, że kwota wystarczy na dokończenie kompleksowego remontu obiektu.
• Samorząd szuka też rozwiązań, które pozwoliłyby wyprowadzić spod bramy ruch aut.
Pierwsze od lat większe prace przy zabytku miały miejsce w ub. roku. Dzięki ponad milionowi złotych (przekazanych także przez samorząd) wyremontowano dach i nadproże, przeprowadzono konserwację drewnianych furtek i wrót, które niegdyś zamykały przejścia i przejazd bramny i wykonano instalację odgromową oraz przyłącza wodno-kanalizacyjne. Przeprowadzono także badania i ekspertyzy, które wskazały, jakie prace budowlane i konserwatorskie trzeba jeszcze wykonać przy obiekcie.

Jak poinformowała Anna Dobrowolska z referatu prasowego gdańskiego magistratu, w tym roku samorząd postanowił przekazać kolejne 4,5 mln zł na dalsze prace przy zabytkowej budowli i liczy, że ta kwota umożliwi wykonanie remontu w całości.

Czytaj też: Najbardziej zaniedbane części Gdyni i Gdańska mają być zrewitalizowane

W myśl zaleceń ekspertów planowany jest remont sklepienia przejazdu bramnego wraz z izolacjami. Zaplanowano także prace konserwatorskie przy elewacji oraz wymianę stolarki okiennej. Zdecydowano o rozbiórce elementów wtórnych (m.in. wiaty i betonowych wylewek) i przeprowadzeniu niwelacji ziemnych nasypów, co ma przywrócić zabytkowi i jego sąsiedztwu dawną formę fortyfikacji.

Samorząd chciałby także wyłączyć z ruchu kołowego znajdujący się w bramie przejazd, auta niekorzystnie wpływają bowiem na zabytkową budowlę. "Zleciliśmy wykonanie dokumentacji technicznej, która określi, w jaki sposób można zorganizować ruch tak, by auta nie przejeżdżały pod bramą" - powiedziała Dobrowolska.

Prace nadzorować będzie Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który od ponad roku jest administratorem obiektu.

Ostatnie kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzono przy Bramie Nizinnej kilkadziesiąt lat temu. W lutym ub. roku nieużytkowany od wielu lat obiekt przekazano na siedzibę Bałtyckiemu Bractwu Żeglarzy, które wcześniej mieściło się w zawilgoconym spichlerzu na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Bractwo chce przenieść do bramy m.in. swoje bogate zbiory zabytkowych przedmiotów związanych z gdańską żeglugą.

Zlokalizowana na Starym Przedmieściu Brama Nizinna została zbudowana w 1626 r. według projektu Jana Strakowskiego. Obiekt jest częścią fortyfikacji, jakie powstały w Gdańsku na początku XVII wieku w ramach zabezpieczenie miasta przed ewentualnymi skutkami narastającego konfliktu polsko-szwedzkiego.

Brama Nizinna jest ceglaną budowlą ozdobioną kamiennymi elementami (kamieniem pokryto m.in. całą elewację południową, na której umieszczono herb Gdańska). Obiekt ulokowano w kurtynie wałów, czyli części wału pomiędzy dwoma bastionami - bastionami św. Gertrudy i Żubr. W budowli znajduje się przejazd w formie długiego tunelu oraz dwa mniejsze przejścia, które służyły pieszym. Nad przejazdem ulokowano pomieszczenie, które służyło jako izba dla straży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.