PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Budowa Nowej Bulońskiej rozpoczęła się na dobre. Trwa przygotowanie gruntu pod torowisko

  • AKC    30 kwietnia 2018 - 16:18
Gdańsk: Budowa Nowej Bulońskiej rozpoczęła się na dobre. Trwa przygotowanie gruntu pod torowisko
Tramwaj na ul. Nowej Bulońskiej Północnej połączy się z tramwajem na ul. Warszawskiej. Linia będzie kontynuowana w kierunku ul. Havla (fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska)

Wzdłuż trasy przyszłej linii tramwajowej i nowej drogi pojawili się pierwsi robotnicy, którzy rozpoczęli przygotowania terenu pod planowaną inwestycję. Trwa wycinka drzew, usuwanie gruzowisk i oczyszczanie terenu. Na miejscu są też geodeci i tzw. obsługa laboratoryjna, która bada tutejszą glebę. Budowa Nowej Bulońskiej w Gdańsku rozpoczęła się na dobre.
  • Umowę na budowę tzw. Nowej Bulońskiej Północnej podpisano 17 kwietnia br. u zbiegu ulic Bulońskiej i Myśliwskiej, gdzie swój początek będzie miała nowa droga i linia tramwajowa.
  • W ramach inwestycji powstanie m.in. węzeł integracyjny tramwajowo-autobusowy tzw. wraz z parkingiem dla samochodów i rowerów oraz węzeł przesiadkowy tramwajowo-autobusowy.
  • Zgodnie z umową inwestycja powinna zakończyć się w lipcu 2019 r. Jej koszt to 192 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln zł.

Ulica Nowa Bulońska Północna w Gdańsku będzie liczyć 2,7 km długości. Połączy ona istniejącą ul. Bulońską z ul. Jabłoniową. W ramach inwestycji powstanie dwutorowa linia tramwajowa (o długości 2,6 km), która swój początek będzie miała przy istniejącej linii tramwajowej na skrzyżowaniu ul. Bulońskiej i Myśliwskiej. Na trasie przetnie m.in. ulice Stolema i Kartuską, a kończyć się będzie na wysokości skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową. Wzdłuż nowej ulicy zaplanowano cztery przystanki komunikacji miejskiej.

Powstanie też ścieżka rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą - od skrzyżowania ulicy Bulońskiej z ulicą Myśliwską do skrzyżowania ulicy Jabłoniowej i Warszawskiej.

Nowa Bulońska będzie jedną jezdnią dwupasmową (ale zachowana zostanie rezerwa terenu pod budowę drugiej jezdni), dwukierunkową o szerokości siedmiu metrów, z jednostronnym chodnikiem. Skrzyżowanie ulicy Nowej Bulońskiej z Nową Politechniczną i Nową Wołkowyską zaprojektowane zostało w formie wyspy centralnej, a pozostałe skrzyżowania - jako skanalizowane.

Czytaj też: Studium dla Gdańska uchwalone. Plaża na Stogach niezagrożona

W ramach inwestycji powstanie też węzeł integracyjny tramwajowo-autobusowy, tzw. "węzeł Ujeścisko" wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów oraz węzeł przesiadkowy tramwajowo-autobusowy tzw. "węzeł Zabornia". Zaplanowano też budowę lub przebudowę odcinków ulic m.in.: Myśliwskiej, Nowej Wołkowyskiej, Myśliwskiej Południowej, Stolema, Kartuskiej, Limbowej, łącznice węzła z ul. Armii Krajowej, tzw. Nową Warszawską i tzw. Nową Jabłoniową.

Na przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko" zbudowane zostaną zadaszone parkingi rowerowe, a nad potokiem Siedleckim powstanie most (drogowy, tramwajowy). Przy okazji wyregulowane zostanie koryto potoku Siedleckiego na długości około 272 metrów oraz wykonany przerzut wód z tego potoku do zbiornika "Łabędzia".

Czytaj też: Gdańsk: ponad 70 ha w pobliżu Portu Północnego zostanie skomercjalizowanych

- W miejscu, w którym skończymy to zadanie, a więc przy skrzyżowaniu Nowej Bulońskiej, Warszawskiej i Jabłoniowej, powstanie duży węzeł integracyjny. Tutaj znajdzie się rozjazd, który będzie miejscem odpoczynku dla kierowców autobusów oraz motorniczych tramwajów. Będzie tam również węzeł przesiadkowy i parkingi rowerowe. Wybudowany zostanie także rozjazd na planowaną w przyszłości zajezdnię tramwajową – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nowa Bulońska będzie stanowiła przede wszystkim tzw. odcinek tranzytowy - ze względu na sąsiedztwo ogródków działkowych.

Zgodnie z umową inwestycja powinna zakończyć się w lipcu 2019 r. Jej koszt to 192 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.