PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk chce wydobywać bursztyn... na Lubelszczyźnie

  • pt    31 lipca 2014 - 08:49
Gdańsk chce wydobywać bursztyn... na Lubelszczyźnie

Władze Gdańska i powiatu parczewskiego chcą wspólnie otworzyć pierwszą w kraju kopalnię bursztynu.
31 lipca nastąpi podpisanie listu intencyjnego o współpracy w dziedzinie wykorzystania złóż bursztynu na terenie powiatu parczewskiego w województwie lubelskim.

Celem porozumienia jest „rozwijania badań związanych z poszukiwaniem złóż bursztynu na terenie powiatu parczewskiego dla dobra i dobrobytu jego mieszkańców oraz branży bursztynniczej działającej na terenie Gdańska - światowej stolicy bursztynu i w całym województwie pomorskim” – czytamy w komunikacie obu jst.

Czytaj też: Łowcy bursztynu niszczą plaże

- Z uwagi na to, że na naszym terenie ma szanse powstać nawet kilkanaście tysięcy miejsc pracy przy wydobyciu i przetwórstwie jantaru, wyrażamy chęć dalszej współpracy z przedstawicielami branży bursztyniczej- zapowiada starosta parczewski Waldemar Wezgraj.

Czytaj: Coraz więcej samorządów myśli o otwarciu kopalń

Sygnatariuszami listu oprócz starosty parczewskiego i  miasta Gdańska są: Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski”: Międzynarodowe Targi Gdański, Międzynarodowe Centrum Targowe w Warszawie, S&A Spółka Akcyjna i Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Na podstawie badań przeprowadzonych w latach sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych na terenach powiatów lubartowskiego, radzyńskiego i parczewskiego ustalono, że całkowite zasoby występującego tam bursztynu to 256.5 tysiąca ton przy średniej koncentracji 351.5 g/m2.

Z uwagi na to, że bursztyn na terenie powiatu parczewskiego występuje dość płytko możliwe jest przeprowadzenie badań nowoczesną metodą sonarową, która jest mało inwazyjna.

Gra jest warta świeczki, bo kilogram bursztynu kosztuje od 8 do 14 tys. zł.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • harnaś, 2014-07-31 14:38:04

    już wybudowali lotnisko koło Niedźwiady- powodzenia, ale to nie samorządy i politycy zajmują się wydobyciem. Znowu polityka i kampania i konferencje prasowe