PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk dostał dotację na budowę mostu w Sobieszewie

  • pt    13 maja 2016 - 09:14
Gdańsk dostał dotację na budowę mostu w Sobieszewie

Tak może wyglądać stały most, który połączy Wyspę Sobieszewską z lądem. (fot. mat.pras.)

• Gdańsk otrzyma środki z rezerwy subwencji ogólnej na budowę mostu w Sobieszewie.
To 16,6 mln zł.
• Realizacja inwestycji rozpocznie się latem 2016 roku.
Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o przyznanie środków z rezerwy subwencji ogólnej na budowę mostu miasto Gdańsk złożyło już w lutym.

Wcześniej – jesienią ubiegłego roku – list intencyjny dotyczący wspólnej budowy mostu podpisali: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

Podpisującym kibicował Paweł Orłowski – ówczesny podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju – który wręczył samorządowcom pozytywną rekomendację ministerstwa dla inwestycji.

Most za 84 mln zł

Wniosek złożony przez Gdańsk mówił o środkach w wysokości do 50 proc. kosztów zadania w roku 2016 (tj. 17 mln zł). Planowany koszt realizacji zadania wynosi 84 mln 614 tys. zł brutto.

Własne środki finansowe Gdańska zabezpieczone zostały w budżecie na rok 2016 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2016-2045.

O pozytywnym rozpatrzeniu gdańskiego wniosku mówiło się już w pierwszych dniach maja. Oficjalna informacja dotarła do Gdańska 12 maja. - Dziękuję ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi za przyznanie dotacji na most na Wyspę Sobieszewską. Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie - napisał na twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Priorytety inwestycyjne Gdańska

Budowa mostu jest jednym z priorytetów inwestycyjnych Gdańska na lata 2014-2020, a prezydent Gdańska Paweł Adamowicz obiecał jego realizację w swoim programie wyborczym.

Most w Sobieszewie ma służyć nie tylko mieszkańcom tej części Gdańska i turystom, ale również harcerzom. Gdańsk stara się bowiem o organizację Jamboree, czyli światowego zlotu skautów w 2023 roku. 40 tysięcy harcerzy z całego świata miałoby przyjechać właśnie na Wyspę Sobieszewską.

Obecnie trwa procedura przetargowa, mająca wyłonić wykonawcę inwestycji. Jaka firma wybuduje będzie wiadomo ok. 15 czerwca. Zaraz potem – latem bieżącego roku rozpocznie się budowa, a cały most ma być gotowy za trzy lata.

W tej chwili na Wyspę Sobieszewską prowadzi most pontonowy. W 2013 roku został on wyremontowany i zmodernizowany, ale nadal nie jest to wygodne rozwiązanie – ani dla mieszkańców, ani dla turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.