PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: kolej metropolitalna, tunel i terminal będą oddane w 2015 r.

  • pap    3 stycznia 2015 - 13:25

Pomorska Kolej Metropolitalna łącząca aglomerację trójmiejską z Kaszubami, tunel pod Martwą Wisłą i rozbudowa terminalu pasażerskiego na lotnisku - to najważniejsze inwestycje, które zakończą się na Pomorzu w 2015 roku.
Budowa ok. 20 km Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) to największa inwestycja infrastrukturalna w historii samorządu województwa pomorskiego.

Pociągi połączą Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna, umożliwiając po raz pierwszy od 70 lat bezpośredni dojazd koleją z Gdańska na Kaszuby. PKM będzie miała też trzy dodatkowe przystanki: Gdańsk Osowa oraz Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion.

Czytaj:Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na finiszu

Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do lotniska w niecałe 25 minut.

Rzecznik prasowy spółki PKM (inwestor przedsięwzięcia z ramienia samorządu województwa) Tomasz Konopacki poinformował PAP, że roboty budowlane mają się zakończyć 30 kwietnia 2015 r. a oficjalne uruchomienie PKM dla pasażerów planowane jest na 1 września.

Od maja do sierpnia mają się odbywać procedury odbiorowe, uzyskiwanie certyfikatów i pozwoleń na użytkowanie linii. Jak podał, inwestycja jest zrealizowana w 86 procentach; 16 obiektów inżynieryjnych (spośród 41 na trasie) otrzymało już oficjalną zgodę na użytkowanie, budowa nowych dróg dojazdowych do kolei wykonana jest w ok. 90 proc.

Gotowe są już konstrukcje wszystkich ośmiu przystanków PKM w Gdańsku.

Wicemarszałek województwa, Ryszard Świlski nie ma wątpliwości, że oddanie do użytku PKM to "z perspektywy całego województwa będzie epokowa inwestycja dająca nową jakość w transporcie publicznym na Pomorzu". Uważa, że jest to inwestycja, która wpłynie na rozwój całego województwa.

Świlski ocenia, że PKM ma przede wszystkim uzupełniać oferty przewozowe Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych oraz "otworzyć nowy dla rozwoju gospodarczego region województwa czyli cały obszar kaszubski, łącznie z Kościerzyną i Kartuzami".

Oddanie do użytku PKM może w istotny sposób przyczynić się do wzrostu mobilności mieszkańców Kaszub, co niektórym pozwoli na pracę np. w trójmiejskiej aglomeracji.

Wicemarszałek zapewnił, że samorząd "stara się aby od 1 września 2015 oferta przewozowa PKM wpięła się bardzo dobrze w cały system nowego, wrześniowego rozkładu jazdy".

Przystanek PKM Port Lotniczy będzie połączony z rozbudowywanym obecnie terminalem pasażerskim T2 gdańskiego lotniska.

Zakłada się, że nowy terminal do obsługi przylotów (obecnie ta operacja odbywa się w starym terminalu) zostanie oddany do użytku w sierpniu 2015 roku. Dzięki tej inwestycji, oddany do użytku wiosną 2012 roku nowy terminal T2 zostanie powiększony o około 30 procent.

W połowie roku w porcie mają się zakończyć natomiast prace związane z przystosowaniem lotniska do otrzymania kategorii drugiej (CAT II). Ma to usprawnić jego funkcjonowanie w przypadku trudnych warunków pogodowych, głównie mgły.

Szacuje, że w 2014 roku gdańskie lotnisko mogło obsłużyć rekordowe ok. 3 mln 280 tys. pasażerów, co będzie oznaczać 15 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

W przyszłym roku także połączenie drogowe gdańskiego portu lotniczego znacząco się poprawi. Dokończona zostanie budowa tunelu pod Martwą Wisłą czyli ostatniego odcinka jednej z najważniejszych arterii w mieście, Trasy Słowackiego.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.