PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk kupił stary ratusz

  • pt    12 maja 2016 - 07:59
Gdańsk kupił stary ratusz
Ceglany budynek przy ul. Gościnnej powstał w 1867 r. Do dzisiaj na jego elewacji zachowały się dwie płaskorzeźby przedstawiające boginie: Temidę i Demeter. (fot.gdansk.pl)

• Gdańsk kupił zabytkowy budynek dawnego ratusza z 1867 roku.
• Miasto zapłaciło milion złotych. Remont i przystosowanie obiektu do nowych funkcji ma kosztować 3 mln zł.
Mieszkańcy Oruni już od dawna sugerowali władzom miasta, że dobrze byłoby przejąć zabytkowy obiekt i zaadaptować na funkcje społeczne. Tym bardziej, że od kilku dobrych lat stał pusty, a Agencja Mienia Wojskowego, w imieniu Skarbu Państwa, bezskutecznie próbowała go sprzedać.

Nieruchomością przed rokiem zaczął interesować się gdański magistrat. Przeprowadzono najpierw wstępny przegląd techniczny, później bardziej szczegółowy, by sprawdzić, w jakim stanie znajduje się oruński zabytek.

W międzyczasie Wydział Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie prowadził rozmowy z lokalnymi aktywistami i Radą Dzielnicy na temat tego, jakie konkretne funkcje powinny znaleźć się w tym budynku i czego potrzeba tutejszym mieszkańcom.

Mediateka, Rada Dzielnicy, inkubator...

Okazało się, że orunianom przydałaby się mediateka, najlepiej na wzór tej prowadzonej w centrum handlowym we Wrzeszczu. I tak też się najprawdopodobniej stanie. Zajmie dwa poziomy: pierwsze piętro i strych.

Na parterze zaplanowano z kolei "przestrzeń społeczną", gdzie będzie można organizować spotkania dla mieszkańców. Swoją siedzibę przeniesie tu Rada Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Działać ma tu również mini inkubator ekonomii społecznej, będzie on dedykowany głównie lokalnej społeczności. Mieszkańcy będą mogli zasięgnąć porad dotyczących m.in. tego, jak założyć własne przedsiębiorstwo lub stworzyć spółdzielnię socjalną.

Specjaliści pomogą też w przygotowaniu wykwalifikowanych ludzi do pracy np. w planowanej mediatece czy w wypełnieniu wniosku o przyznanie grantu.

Blisko 150 lat historii

Wyremontowany, i nieco przebudowany wewnątrz obiekt o powierzchni 800 metrów kwadratowych, ma być gotowy pod koniec 2017 r.

Ceglany budynek przy ul. Gościnnej powstał w 1867 r. Do dzisiaj na jego elewacji zachowały się dwie płaskorzeźby przedstawiające boginie: Temidę i Demeter. Do II wojny światowej funkcjonował w nim lokalny ratusz, a także urząd stanu cywilnego. W 1945 r. obiekt trafił w ręce policji. Komisariat funkcjonował tu do 2010 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.