PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk ma 230 tys. m kw. powierzchni biurowych

  • PAP    28 marca 2012 - 20:49
Gdańsk ma 230 tys. m kw. powierzchni biurowych

W 2012 r. w Gdańsku przybędzie ok. 24 tys. m kw. powierzchni biurowej w powstającym centrum biurowym Olivia Business Centre. Docelowo na terenie o powierzchni 3,5 ha może powstać 120 tys. m kw. powierzchni użytkowej.
Centrum, będące jednym z największych projektów biurowych w Polsce północnej, powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Olivia, przy Alei Grunwaldzkiej, głównej ulicy Trójmiasta.

W środę w centrum Olivia Business Centre w Gdańsku wmurowano kamień węgielny pod kolejny etap inwestycji, budowę budynków Olivia Point (o pow. biurowej ok. 9 tys. m kw. na sześciu piętrach) i Olivia Tower (o pow. biurowej ok. 15 tys. m kw. na dwunastu piętrach).

Inwestorem Olivia Business Centre jest Maciej Grabski, współtwórca Wirtualnej Polski. Grabski poinformował, że "ma już pozwolenie na budowę czwartego obiektu, Olivia 4, o powierzchni ponad 30 tys. m kw. i jego budowa prawdopodobnie rozpocznie się jeszcze w tym roku, w zależności od zapotrzebowania na powierzchnie biurowe". "Zobaczymy, jak będzie wyglądał rynek, ale jesteśmy przygotowani na dalszy rozwój centrum" - dodał.

Do użytku został już oddany pierwszy budynek należący do centrum, czyli Olivia Gate o pow. ponad 18 tys. m kw. Grabski poinformował, że wynajęto w nim już ponad 90 proc. powierzchni. W budynku może pracować ok. 2 tys. osób.

Obecnie w Gdańsku jest ok. 230 tys. m kw. powierzchni biurowych. Dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy lokalizacji inwestycji. Według specjalistów, w Gdańsku ok. 8 proc. powierzchni jest niewynajęte. Grabski uważa, że "stopa wolnej powierzchni na poziomie 6-7 proc. jest zdrowa i często może decydować o wyborze Gdańska na miejsce inwestycji". "Dostępność powierzchni biurowych np. na poziomie 20 lub ponad 20 proc. może zdecydować o rezygnacji z lokalizacji" - dodał. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.