PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk nie kupi stoczniowego dźwigu

  • PAP    26 maja 2011 - 12:10
Gdańsk nie kupi stoczniowego dźwigu

Wbrew planom władze Gdańska nie kupią stoczniowego dźwigu, aby ratować go przed zezłomowaniem. Odnowione urządzenie miało być hołdem dla związanych z miastem ofiar katastrofy smoleńskiej.
Firma, która chciała sprzedać dźwig nie przedstawiła niezbędnych dokumentów. „Dźwig ten mogliśmy zakupić tylko w ramach ustawy o zamówieniach publicznych. Niestety, właściciel dźwigu nie dostarczył zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o nie zaleganie w podatkach. Bez tego dokumentu nie mogliśmy zrealizować tej transakcji, bo naruszylibyśmy ustawę” – powiedziała w czwartek podczas sesji Rady Miasta Gdańska skarbnik miasta Gdańska Teresa Blacharska.

Czytaj też: Miasto chce kupić stoczniowy dźwig

Pieniądze, które miały być przeznaczone na zakup dźwigu, zostaną teraz wydane na modernizację jednego z mieszkalnych budynków w mieście oraz na funkcjonowanie nowych rad dzielnic, wybranych w wyborach 8 maja.

Blacharska dodała, że miasto będzie się jeszcze starać o przejęcie innego dźwigu ze Stoczni Gdańsk, jeśli któryś z nich w przyszłości będzie wyłączony z produkcji. Uchwałę o przeznaczeniu 1,1 mln zł z budżetu miasta na zakup jednego ze stoczniowych dźwigów radni Gdańska podjęli na sesji pod koniec marca.

Jak mówił wówczas przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, zakup, a następnie odpowiednie wyeksponowanie odnowionego dźwigu, miały być rodzajem hołdu, jaki samorząd odda gdańszczanom poległym w katastrofie smoleńskiej.

„To przecież Aram Rybicki walczył, by gdańskie dźwigi, które stanowią pejzaż tego miasta, zostały wpisane na listę zabytków. To jest jakieś zwieńczenie jego pomysłu i jednocześnie oddanie hołdu Rybickiemu oraz innym osobom związanym ze stocznią: Annie Walentynowicz czy Maciejowi Płażyńskiemu, który zasiadał w radzie stoczni” – tłumaczył Oleszek.

Oleszkowi jest żal, że sprawa zakupu dźwigu zakończyła się fiaskiem.
„Byłem gorącym orędownikiem tego pomysłu. Ubolewam, że takie proceduralne sprawy spowodowały, że dźwig będzie pocięty i nie będzie stanowił trwałego elementu krajobrazu w mieście” – powiedział w czwartek dziennikarzom szef RMG.

Zakupiony przez miasto dźwig miał być poddany konserwacji i przeniesiony z miejsca, gdzie się znajduje. Jedną z rozważanych lokalizacji był grunt przy Europejskim Centrum Solidarności, powstającym na terenie Młodego Miasta. Z propozycją odsprzedania dźwigu zwróciła się do magistratu firma, który kupiła go (z przeznaczeniem na złom) od Stoczni Gdańsk.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • do gnoja, 2011-05-26 22:43:26

    To trzeba być obrzydliwym indywiduum zeby pisać w taki sposób! Fuj!
  • Horror z dzwigiem, 2011-05-26 20:59:01

    Mam stary, pordzewialy samochod. Czy jest jakies miasto zainteresowane zakupem go w celu zlozenia holdu ofiar katastrofy Kaczynskiej, zamieszkujacych przed smiercia w tym miescie ?