PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, nowe trasy rowerowe w ramach aksji "Wolność jest w naturze"

  • pap/pt    17 października 2015 - 15:01
Gdańsk, nowe trasy rowerowe w ramach aksji "Wolność jest w naturze"

13-kilometrowa nowa trasa rowerowa "Na przedmieściach Gdańska" powstała w ramach akcji "Wolność jest w naturze".

13-kilometrowa nowa trasa rowerowa "Na przedmieściach Gdańska" została wytyczona w lasach Nadleśnictwa Kolbudy. Ścieżka jest jedną z 17 tras otwartych w kraju w ramach akcji "Wolność jest w naturze".
"Wolność jest w Naturze" - to wspólna akcja sportowo-rekreacyjna Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska, polegająca na udostępnieniu 17 szlaków rowerowych na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

W całej Polsce udostępniono rowerzystom niemal 300 km tras. Zostały one częściowo poprowadzone przez istniejące w lasach dojazdy pożarowe oraz obszary bogate w atrakcje przyrodniczo-historyczne.

Popularyzacja turystyki rowerowej

Celem akcji jest popularyzacja turystyki rowerowej poprzez wykorzystanie sieci leśnych dojazdów pożarowych.

13-kilometrowa oznakowana trasa rowerowa w lasach Nadleśnictwa Kolbudy w Leśnictwie Otomin (niedaleko Gdańska) została otwarta 17 października.

Trasa przebiega między miejscowością Bąkowo, Otomin - a Obwodnicą Trójmiasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska. Małgorzata Hagno z Nadleśnictwa Kolbudy podała, że ścieżka jest łatwa. "Górki, pagórki, jary, wąwozy; krajobraz bieszczadzki - tak w skrócie można opisać teren, przez który przebiega trasa" - dodaje.

Do większych atrakcji na trasie zaliczono rezerwat przyrody nieożywionej Bursztynowa Góra, duże bagno zwane Czarnym Stawem, które porastają obumarłe drzewa i Jezioro Otomińskie, z którego wysokich brzegów rozpościerają się malownicze widoki, szczególnie przy cyplu, przy którym znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko.

Wolność jest w naturze

Program "Wolność jest w naturze" oraz otwarte ścieżki mają promować aktywny wypoczynek i korzystanie z infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na terenach leśnych.

Ścieżki rowerowe postanowiono stworzyć po sukcesie, jaki odniosły otwarte w ub. roku ścieżki biegowe. Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Jacek Leszewski poinformował, że w ramach akcji w ubiegłym roku otwarto 25 ścieżek biegowych w nadleśnictwach na terenie całego kraju (miały upamiętnić 25. rocznicę demokratycznych przemian w naszym kraju).

Ścieżki z reguły zaczynają się przy parkingach leśnych. Mogą z nich korzystać spacerowicze, miłośnicy joggingu i nordic walkingu czy nart biegowych. Rozgrywane są na nich masowe imprezy biegowe.

Trasy są usytuowane w pobliżu miast; zostały wytyczone wokół rezerwatów, obszarów Natura 2000, ciekawych obiektów przyrodniczych, nierzadko wzdłuż ścieżek dydaktycznych, w pobliżu rzek i jezior leśnych, tak aby biegający mogli dostrzec walory polskich lasów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.