PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Odnowiono Groty Szeptów

  • GP    20 czerwca 2017 - 18:46
Gdańsk. Odnowiono Groty Szeptów
Groty w gdańskim parku remontowano od kwietnia br. (fot.Gdańsk/materiały prasowe)

Za 280 tysięcy złotych w Gdańsku odnowiono Groty Szeptów w Parku Oliwskim.
Jak poinformował gdański magistrat we wtorek (20 czerwca) zakończył się remont Grot Szeptów w Parku Oliwskim. Groty to specjalnie wyprofilowane akustycznie obiekty architektury parku, które pozwalają wzmacniać dźwięk wypowiadany w którejkolwiek z nich.

Efektem tego jest możliwość rozmawiania praktycznie szeptem osób, które są odwrócone do siebie plecami i przebywają w przeciwległych muszlach - grot są bowiem w parku w Gdańsku dwie.

- Zakres prac remontowych obejmował wymianę nawierzchni ścieżki prowadzącej do grot, z nawierzchni asfaltowej na nawierzchnię wykonaną z bruku klinkierowego. Zmiana dotyczyła również wejścia do grot, które zostały obniżone do stanu pierwotnego, czyli o ok. 15 cm - można było przeczytać w informacji gdańskich władz. - Fundamenty kamienne, które były zasypane ziemią i znajdują się pod powierzchnią gruntu zostały odsłonięte, co umożliwiło odbudowę rozebranych, brakujących fragmentów murów oporowych i renowację murów ceramicznych grot.

Całość akustycznych obiektów została odtworzona na podstawie inwentaryzacji oraz fotografii wykonanych przed renowacją obiektów. Do ich odtworzenia zostały wykorzystane zabytkowe kamienie, układane na sucho, metodami historycznymi, bez zapraw wiążących.

Koszt remontu Grot wyniósł 280 tys. zł. i trwał od kwietnia.

Remont Groty Szeptów to nie jedyna tegoroczna inwestycja w Oliwie. Miasto przymierza się też do rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym. Jeszcze w tym roku obiekt ma zostać przebudowany i zrekonstruowany. W ramach przebudowy zbudowana ma zostać nowa, wyższa rotunda, powstanie też nowa oranżeria.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.