PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk rusza z rewitalizacją. Mieszkańcy mogą pytać o wszystko

  • bad    13 września 2017 - 17:55
Gdańsk rusza z rewitalizacją. Mieszkańcy mogą pytać o wszystko
Zrewitalizowana ulica Dolna w Gdańsku. fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

W latach 2018-2022 w Gdańsku będą realizowane projekty rewitalizacji o wartości ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln wyniesie dofinansowanie unijne.
• Biskupia Górka i Stary Chełm, Dolne Miasto i Stare Przedmieście z Placem Wałowym, Orunia, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście.

• Te części Gdańska zostały objęte projektami rewitalizacji.

• Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza mieszkańców na spotkania informacyjne, które regularnie odbywają się na wszystkich wymienionych obszarach.

 

W ramach projektów zostaną wyremontowane drogi, chodniki, infrastruktura podziemna, elewacje kamienic oraz ich części wspólne. Remonty obejmą w sumie około 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynki komunalne. Zostaną zagospodarowane tereny zielone – skwery, parki, zieleńce, powstaną nowe place zabaw. 

W projekty zostanie włączonych w sumie ponad 120 wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także 7 organizacji pozarządowych. Najważniejsza sfera procesu rewitalizacji dotyczy bowiem kwestii społecznych, czyli działań ukierunkowanych na aktywizację mieszkańców.

Aby sprostać potrzebom związanym z integracją lokalnych społeczności, będą prowadzone różnorodne działania społeczne, a lokale przeznaczone na działalność organizacji pozarządowych przejdą modernizację: 8 zostanie wyremontowanych, 1 wybudowany.

Biuro Rozwoju Gdańska dla każdego obszaru rewitalizacji opracowało specjalną mapę. Na mapach zaznaczono miejsca objęte projektami. W miarę postępu prac mapy będą sukcesywnie uzupełniane, co ułatwi mieszkańcom śledzenie procesu rewitalizacji.

Pytania i prośby o interwencję

Przez cały okres realizacji projektów na każdym obszarze odbywają się dyżury przedstawicieli Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska. 

O co pytają mieszkańcy, którzy przychodzą na spotkania informacyjne? Przede wszystkim chcą poznać szczegółowy zakres prac zaplanowanych w ich dzielnicy – na przykład dowiedzieć się, w jaki sposób zostanie zagospodarowane konkretne podwórko, czy na terenie leśnym będzie wykonana ścieżka, czy zostaną odbudowane pobliskie schody lub w jaki sposób zostaną zaprojektowane chodniki i ulice. Wiele kamienic wymaga remontów. Mieszkańcy budynków, które nie znalazły się na liście obiektów objętych projektami rewitalizacji, dopytują o możliwość ich włączenia do projektu.

– Na jednym ze spotkań ze strony mieszkańców padł postulat, aby przy okazji planowania prac budowlanych wspólnoty razem ustaliły kolorystkę remontowanych elewacji. To jeden z pomysłów, który warto zrealizować na wszystkich obszarach rewitalizacji – mówi Aleksandra Przyk, koordynatorka projektu rewitalizacji Nowego Portu z Twierdzą Wisłoujście.

Pojawia się też wiele kwestii interwencyjnych.

– Mieszkańcy informują nas o nielegalnych lokatorach czy o przypadkach wandalizmu we  wnętrzach zabytkowych kamienic. Proszą o pomoc w zgłaszaniu konkretnych spraw do odpowiednich służb, pytają o możliwość podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej oraz zgłaszają wnioski do przyszłego zagospodarowania ich ulic. Często mówią o złym stanie technicznym lokali, w których mieszkają. Chcieliby ich zamiany. Przychodzą do nas również osoby zainteresowane zakupem mieszkań na Dolnym Mieście – mówi Agnieszka Sulewska, koordynatorka projektu rewitalizacji Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia z Placem Wałowym.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.