PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk sfinansuje nowe projekty dla seniorów

  • PAP    18 lutego 2016 - 09:17
Gdańsk sfinansuje nowe projekty dla seniorów

Dużym projektem, który otrzymał finansowanie (w wysokości 10 tys. zł) jest Gdański Fundusz Senioralny realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu. (fot.: Jordi E/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

34 projekty adresowane do mieszkających w Gdańsku 120 tys. seniorów dofinansuje w tym roku lokalny samorząd. Wśród propozycji, które zrealizują organizacje pozarządowe, są m.in. lekcje języków obcych, warsztaty wokalne i rękodzielnicze czy nauka tańca.
Przedsięwzięcia skierowane do gdańszczan, którzy są już na emeryturze, uzyskały dofinansowane w konkursie na realizację zadań publicznych. O miejskie środki ubiegało się 58 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Komisja konkursowa wybrała 34 spośród nich. Łącznie na realizację tych przedsięwzięć miasto wyda 170 tys. zł.

Jak poinformowała Olimpia Schneider z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu, wśród zwycięskich projektów znalazły się zarówno te, które dotyczą seniorów mieszkających w konkretnych dzielnicach, jak i te, które mają objąć swoim zasięgiem wszystkich gdańszczan w wieku emerytalnym.

W tej pierwszej kategorii dominują projekty związane z zajęciami edukacyjnymi i artystycznymi, w tym kursy językowe i komputerowe, warsztaty rękodzielnicze, spotkania muzyczne i wokalne czy warsztaty związane ze zdrowym odżywianiem. W ofercie znalazły się też cykle zajęć psycho-edukacyjnych i sportowo-rekreacyjnych a także spotkań, które mają aktywizować i integrować gdańszczan starszego pokolenia.

Przeczytaj: PiS, a nowe województwo na Pomorzu

Jedna z fundacji chce też zaoferować seniorom porady prawne. Inna chce ich nauczyć radzenia sobie w nagłych wypadkach, w tym udzielania pierwszej pomocy. Kolejna zaoferowała cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa oraz zajęcia ruchowe "bezpieczny upadek". W zestawie zajęć są także te, które mają pomagać seniorom integrować się z młodszym pokoleniem, w tym warsztaty komputerowe adresowane do dziadków, babć i wnuków.

Wśród projektów obejmujących swoim zasięgiem całe miasto, największą dotację (17,5 tys. zł) otrzymała Fundacja Innowacji Wspierających Samodzielność "Niezależni", która - już po raz czwarty, chce zorganizować w Gdańsku doroczny Pomorski Piknik Seniora realizowany w czerwcu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Osób Starszych. Jak poinformowała Schneider w zeszłorocznej edycji Pikniku wzięło udział kilkuset gdańszczan, w tym roku akcja ma być adresowana do całych rodzin, a w programie przewidziano m.in. pokazy artystyczne, muzyczne, zajęcia sportowe i plastyczne dla dziadków oraz wnucząt.

Innym dużym projektem, który otrzymał finansowanie (w wysokości 10 tys. zł) jest Gdański Fundusz Senioralny realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu. W ramach Funduszu na wsparcie swojej działalności mogą liczyć małe, nieformalne, często kilkuosobowe grupy osób starszych. Mogą ubiegać się o dofinansowanie wszelkiej działalności, która będzie aktywizować środowisko: od wycieczek, po działania klubów sąsiedzkich itp.

W ubiegłych latach w ramach Funduszu Senioralnego o dofinansowanie mogły starać się grupy liczące co najmniej pięć osób, a maksymalna dotacja wynosiła 500 zł. Za tę sumę seniorzy z Dolnego Miasta wydali np. przewodnik po zabytkach swojej dzielnicy (sami zrobili zdjęcia, przygotowali teksty i zadbali o druk). Były też projekty charytatywne: np. seniorzy przygotowywali różne wyroby rękodzielnicze, które potem sprzedawali, by zysk przekazać hospicjum.

Finansowane przez samorząd zajęcia dla seniorów dobrano w taki sposób, by stworzyć ofertę dla seniorów mieszkających w różnych punktach miasta.

W Gdańsku mieszka nieco ponad 460 tysięcy osób. Około 120 tysięcy spośród nich ukończyło 60 rok życia. Jak poinformowała Schneider, w mieście działa około 60 klubów i kół seniorów współpracujących z samorządem. "Trudno określić ile jeszcze grup nieformalnych prowadzi działania np. przy parafialnych, osiedlowych domach kultury lub zakładach pracy" - wyjaśniła. W mieście funkcjonują też Uniwersytety Trzeciego Wieku skupiające ok. 3,5 tysiąca słuchaczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • opiekunka, 2016-02-18 14:26:49

    Igrzyska zamiast chleba. Konieczne sa domy opieki dzinnej lub takie sale przy szpitalach i in. obiektach opiekunczych. Czynne co najmniej do godz 18. Tak by osobe niesprawna, z demencja mozna bylo bezpiecznie zostawic. Do tego sfinansowanie podnosnikow, specjalnych toalet, monitoringu serca, urzadze...n alarmowych itp. Oraz przystosowanie miasta do potrzeb osb starszych (zob. gdanskie przejscia podziemne!)  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: