PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk szuka kasy na budowę Areny

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Trójmiasto    23 marca 2010 - 08:24

Miasto rezygnuje z emisji obligacji na budowę stadionu piłkarskiego.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” prace przy budowie PGE Areny idą pełną parą – niedługo rozpocznie się montaż konstrukcji stalowej dachu. Znacznie gorzej wygląda finansowanie. Potrzeba ok. 690 mln zł. Rząd obiecał 144 mln zł, o resztę – ok. 460 mln zł – musi zadbać gmina.

Gdańsk nie może po prostu zaciągnąć kredytu, bo jego zadłużenie przekroczyłoby wtedy 60 proc. rocznych dochodów. Urzędnicy wpadli na pomysł, aby właścicielem stadionu w trzech czwartych była miejska spółka BIEG 2012, odpowiadająca za inwestycję, a tylko w jednej czwartej gmina. Społka miała wypuścić obligacje, ale banki się nie zgodziły.

Najnowszy pomysł na pozyskanie pieniędzy polega na tym, że Gdańsk przyjmuje od wykonawców faktury za całość prac, ale zobowiązuje BIEG do zwrotu trzech czwartych należności. Następnie sprzedaje wierzytelność konsorcjum czterech banków, a w zamian otrzymuje od nich gotówkę. W drugim etapie banki żądają od BIEG-u spłaty długu, rozkładając go na 15 lat – podaje „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.