PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Wiadukt Biskupia Górka zostanie przebudowany

  • PAP/EM    16 marca 2017 - 15:12
Gdańsk: Wiadukt Biskupia Górka zostanie przebudowany
Przebudowa ma się rozpocząć w tym roku (fot. pixabay)

Przebudowa wiaduktu Biskupia Górka w śródmieściu Gdańska będzie w 85 proc. dofinansowana z UE – podał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Koszt inwestycji wyniesie 138,5 mln zł, z tego prawie 118 mln zł pochodzić będzie z UE.
• Na przebudowę wiaduktu Biskupia Górka w śródmieściu Gdańsk otrzyma prawie 118 mln zł z funduszy unijnych, co pozwoli na sfinansowanie inwestycji w 85 procentach.

• Realnie rozpoczęcie robót planowane jest na lipiec. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu dwóch lat.

• Obecnie wiadukt Biskupia Górka jest w złym stanie technicznym, a jego przebudowa ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu w mieście.

• Urząd Miasta w Gdańsku poinformował, że projekt inwestycji zakłada rozbiórkę istniejącego wiaduktu i budowę nowych wiaduktów drogowych w ciągu ulicy Trakt św. Wojciecha.

Wiadukt Biskupia Górka jest jednym z kluczowych punktów układu drogowego w śródmieściu, znajduje się w ciągu Traktu św. Wojciecha i stanowi część drogi krajowej nr 91 w kierunku Łodzi.

Podczas briefingu w czwartek w Gdańsku wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował, że na przebudowę wiaduktu Biskupia Górka w śródmieściu Gdańsk otrzyma prawie 118 mln zł z funduszy unijnych, co pozwoli na sfinansowanie inwestycji w 85 procentach. Koszt inwestycji, którą będzie prowadzić miasto-gmina Gdańsk oszacowano na 138,5 mln zł.

"Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o zwiększeniu o 1,2 mld zł puli funduszy na konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko i Gdańsk będzie jednym z miast, które dzięki temu otrzyma pieniądze" - tłumaczył wojewoda.

Urząd wojewódzki wydał już zezwolenie na realizację inwestycji. Drelich podał, że jest ono rozpatrywane przez ministerstwo infrastruktury, bo odwołanie od pozwolenia złożyła spółdzielnia mieszkaniowa reprezentująca mieszkańców wieżowców sąsiadujących z terenem inwestycji.

Uczestnicząca w briefingu dyrektor wydziału infrastruktury urzędu wojewódzkiego w Gdańsku Małgorzata Cymerys oceniła, że w ciągu 1-1,5 miesiąca minister powinien wydać decyzję w tej sprawie. Powiedziała, że inwestor, miasto Gdańsk, zgłosiło już rozpoczęcie robót, m.in. prac geodezyjnych. Uważa, że "realnie rozpoczęcie robót planowane jest na lipiec". Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu dwóch lat.

Wojewoda zaznaczył, że to kluczowa inwestycja dla miasta i regionu, dotyczy newralgicznego wjazdu do Gdańska. Wyjaśnił, że droga wraz z wiaduktem stanowi m.in. alternatywę przejazdu z północy na południe trójmiejskiej aglomeracji, np. w sytuacji gdyby obwodnica była nieprzejezdna.

Podkreślił, że wiadukt Biskupia Górka jest w złym stanie technicznym, a jego przebudowa ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu w mieście. Łącznie inwestycja obejmuje budowę lub przebudowę ok. 2,5 km dróg w rejonie zbiegu ulic: Okopowej, Traktu św. Wojciecha i Toruńskiej w stronę Oruni. Powstaną m.in. bezkolizyjne skrzyżowania i nowe wiadukty.

Drelich ocenił, że przebudowa wiaduktu w śródmieściu nie musi spowodować dużych utrudnień w ruchu. "Podczas przebudowy będzie można korzystać z istniejącego wiaduktu i będzie on funkcjonował do czasu uruchomienia nowego obiektu" - wyjaśnił.

Urząd Miasta w Gdańsku poinformował, że projekt inwestycji zakłada rozbiórkę istniejącego wiaduktu i budowę nowych wiaduktów drogowych w ciągu ulicy Trakt św. Wojciecha. Zaplanowano również przebudowę odcinka ulicy Trakt św. Wojciecha, Okopowej, Zaroślak i Toruńskiej, a także przebudowę układu drogowego wokół Baszty Białej, budowę odcinka ul. Nowe Podwale Grodzkie i budowę mostu nad Kanałem Raduni. Inwestycja ma się zakończyć w 2019 roku.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w czwartek, że dodatkowo łącznie 1,2 mld zł unijnego wsparcia na inwestycje drogowe przekazane zostanie dla dziewięciu miast na prawach powiatu. Oprócz Gdańska to: Bielsko-Biała, Katowice (na dwie inwestycje), Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław. Podczas oceny wniosków inwestycje zgłoszone przez te miasta uzyskały wymagane minimum punktowe, ale nie wystarczyło już dla nich środków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.