PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: wielka inwestycja na Wyspie Spichrzów

  • pt    5 sierpnia 2015 - 07:31
Gdańsk: wielka inwestycja na Wyspie Spichrzów

Prace na Wyspie Spichrzów mają się rozpocząć jesienią - www.gdansk.pl

Na gdańskiej Wyspie Spichrzów, na działce o powierzchni 18 tys. mkw powstaną apartamenty mieszkalne, lokale handlowo-usługowe i hotel o łącznej powierzchni użytkowej ok. 60 ty. mkw. Wszystko w partnerstwie publiczno-prywatnym.
W Gdańsku zagospodarowanie Wyspy Spichrzów planowano od lat, praktycznie od zakończenia II wojny światowej.

Obecnie plany te nabrały realnego kształtu, ponieważ znalazł się inwestor – partner dla miasta, który w zamian za grunt zrealizuje modernizację szeregu obiektów publicznych zlokalizowanych w otoczeniu zagospodarowywanej północnej części Wyspy. Zmodernizowany zostanie także okoliczny układ komunikacyjny.

Zwycięska oferta konsorcjum przewiduje, że na działce o powierzchni 18,3 tys. metrów kwadratowych powstaną apartamenty mieszkalne, lokale handlowo-usługowe, apartamenty hotelowe i hotel o łącznej powierzchni użytkowej ok. 60 tys. mkw.

Projekt zakłada zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy; zostaną one wkomponowane we współczesną, funkcjonalną zabudowę użytkową.

Otwarcie pawilonu

Na Wyspie właśnie otwarto pawilon gdzie można uzyskać informacje zarówno o historii Wyspy, jak i o projekcie zagospodarowania tego niezwykłego miejsca, który realizowany jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przypomniana jest także historia Wyspy Spichrzów, okres jej rozkwitu gospodarczego, kiedy pełniła rolę spichlerza Europy, aż do czasów współczesnych.

Podczas uroczystego otwarcia pawilonu, Bartłomiej Hofman prezes firmy Immobel Poland podkreślił, że będzie to miejsce stałego dialogu i ekspozycji wyjątkowej inwestycji.

– Pod koniec sierpnia odbędzie się wystawa prac projektowych powierzchni użytkowych. Mamy nadzieję stworzyć wyjątkową przestrzeń jeszcze przed otwarciem w 2023 roku.

Prace ruszą już tej jesieni. Powstanie przestrzeń mieszkalna, handlowa, przestrzenie publiczne, poszerzona zostanie marina i zbudowana kładka przez Motławę.

- Rozmowy nie były łatwe, ale najważniejsze, że osiągnięty kompromis doprowadzi do zabudowy tego wyjątkowego miejsca – podkreślał prezydent Paweł Adamowicz. – Szczególne podziękowania należą się wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, który wspiera proces zabudowy i liczymy, że wsparcie zostanie na cały czas inwestycji. Inwestycji, która powstaje w partnerstwie publiczno-prywatnym.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.