PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk wyremontuje Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa

  • PAP    19 lutego 2017 - 11:35
Gdańsk wyremontuje Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa
Widok na Główne Miasto ze Starego Przedmieścia. (Fot. Ragesoss/Wikimedia, lic. CC-BY-3.0)

• Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadzi konserwację i remont przedproży oraz historycznych pomieszczeń w Ratuszu Głównego Miasta i Dworze Artusa.
• W planach jest też budowa windy na zapleczu Ratusza, która ułatwi dostęp do wnętrza zabytku osobom niepełnosprawnym.
Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa to jedne z najbardziej reprezentacyjnych zabytkowych obiektów Gdańska. Oba stoją w historycznym centrum miasta - przy Drodze Królewskiej (tak nazywany jest ciąg tworzony przez ul. Długą i Długi Targ), w sąsiedztwie Fontany Neptuna.

Jak poinformował Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG, która to placówka jest gospodarzem obu historycznych obiektów, niebawem ruszą prace w Ratuszu Głównomiejskim; umowę w tej sprawie podpisano z wykonawcą w ostatnim tygodniu.

W ramach tych robót wykonany zostanie remont i konserwacja przedproża. Zagospodarowana i zaaranżowana do nowych potrzeb zostanie też Komora Palowa - położony na parterze Ratusza kompleks pomieszczeń, w którym powstaną kasy, toalety, szatnia, sklep muzealny oraz sala wystaw czasowych.

Podobne prace czeka Dwór Artusa, w którym wyremontowane zostanie przedproże oraz pełniąca funkcję sali wejściowej Sień Starego Domu Ławy. "Chcemy poprawić funkcjonalność Sieni zmieniając nieco układ szatni oraz recepcji i rozbudowując toalety" - powiedział PAP Ossowski dodając, że przy tej okazji wymienione zostaną też instalacje klimatyzacyjne i grzewcze.

Remont przejdzie też ulokowany na tyłach Dworu Artusa dziedziniec. Wspólnie z Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną muzeum chce przy tej okazji odtworzyć wodny zdrój, który znajdował się niegdyś w tym miejscu.

Modernizacja tzw. Komory Palowej ma potrwać do połowy listopada br. Z kolei prace w Dworze Artusa ruszą w połowie br. i powinny potrwać do jego końca. Całość realizowana jest w ramach projektu pt. "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa". Na projekt ten muzeum pozyskało środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia to ponad 6,4 mln zł.

Jak powiedział Ossowski, w najbliższych planach Muzeum jest także wykonanie kilku innych drobniejszych i poważniejszych prac w Ratuszu Głównomiejskim. Na tyłach budowli planowana jest budowa windy (dyrekcja placówki chce pozyskać środki na ten cel m.in., z PFRON-u), planuje się też utworzenie kawiarenki muzealnej.

Dwór Artusa wzniesiono w latach 1348-1350. Początkowo służył on za siedzibę bractwa skupiającego rycerzy pochodzących z bogatych niemieckich rodzin. Z czasem stał się miejscem spotkań gdańskich bractw kupieckich. Pełnił też rolę głównego salonu towarzyskiego miasta, w którym goszczono polskich królów, książąt, namiestników królewskich, przybyszów z całej Europy. Obok zabaw, biesiad, koncertów czy przedstawień teatralnych w budynku odbywały się również posiedzenia sądowe.

W 1742 r. Dwór Artusa przekształcony został w giełdę zbożową. W XIX w. służył jako miejsce wielkich uroczystości, przyjmował monarchów, cesarzy, członków Zgromadzenia Hanzeatyckiego i towarzystw naukowych. Przed II wojną światową obiekt przekształcono w muzeum.

Historia Ratusza także sięga XIV wieku, kiedy to powstał pierwszy budynek będący siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska - Głównego Miasta. Ulokowana była tu m.in. Komora Palowa czyli miejsce, w którym pobierano miejskie podatki, w tym tzw. opłaty palowe, czyli rodzaj cła płaconego od wpływających i wypływających z gdańskiego portu statków oraz przewożonych przez nie towarów. Od połowy XV w. do 1921 r. Ratusz pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji (przed wiekami Gdańsk składał się z kilku miejskich organizmów).

W połowie XVI wieku dużą część budynku zniszczył pożar. Przy okazji odbudowy Ratusz rozbudowano, już w stylu renesansowym i zyskał zachowany do dziś kształt. Na ratuszowej wieży postawiono wtedy nowy hełm, a na iglicy posadowiono pozłocony posąg panującego wówczas w Polsce króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz hełmu zainstalowano zespół grających dzwonów zwany carillonem, a wieża została wyposażona w czterostronny zegar.

W 1945 r. zarówno Ratusz, jak i Dwór Artusa zostały poważnie zniszczone - zawaliła się m.in. wieża Ratusza. Oba obiekty stopniowo odbudowywano wyposażając w oryginalne elementy, których część się zachowała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.