PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk wyremontuje zabytkowe zbiorniki

  • JL    30 marca 2016 - 07:21
Gdańsk wyremontuje zabytkowe zbiorniki

W zbiorniku Stara Orunia z 1869 r. jest jedno z największych i najwartościowszych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. (Fot. Mat. pras.)

Dwa zabytkowe zbiorniki wodne: Stara Orunia i Stary Sobieski będą wyremontowane i udostępnione do zwiedzania w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.
Projekt otrzymał dofinansowanie z pieniędzy regionalnego programu operacyjnego. W zbiorniku Stara Orunia (powstał w 1869 r.) znajduje się jedno z największych i najwartościowszych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Spotkać tu można m.in. nocka dużego – największego polskiego nietoperza.

W młodszym o 40 lat zbiorniku Stary Sobieski otwarta zostanie całoroczna wystawa przybliżająca historię gdańskich wodociągów.

Obiekty te oraz dostępny już dla zwiedzających Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej (w ramach projektu również zyska dwie wystawy: hydrotechniczną i przyrodniczą) tworzą Gdański Szlak Wodociągowy

Wokół zbiorników powstaną również ścieżki spacerowe i punkty widokowe.

– Gdański Szlak Wodociągowy to projekt łączący ze sobą różne elementy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gdańska. Chronimy siedlisko nietoperzy oraz piękne obiekty wodociągowe będące dowodem innowacyjności gdańskiej myśli technicznej i przykładem znakomitej architektury przemysłowej – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Remont zbiorników rozpocznie się już wiosną 2016 r. Kolejnym etapem będą prace nad ekspozycjami w obiektach, które powinny zakończyć się w 2017 roku. Gdański Szlak Wodociągowy będzie w całości dostępny do zwiedzania w 2018 roku.

Całkowite koszty projektu to 8 mln 738 tys. zł, koszty kwalifikowalne to 4 mln 700 tys. (z czego 70 proc. uzyskało dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego 2014-2020).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.