PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk zapłaci za oświetlenie obwodnicy

  • PAP    18 marca 2011 - 19:43

Od 1 kwietnia Gdańsk będzie płacił za oświetlenie gdańskiej części Obwodnicy Trójmiasta. Koszty oświetlenia i bieżącego utrzymania urządzeń oświetleniowych wyniosą do końca roku 240 tys. zł.
Od 1 stycznia zgodnie z Prawem Energetycznym obowiązki finansowania oświetlania dróg Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazała samorządom.

Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował w piątek PAP, że na podstawie umowy zawartej z GDDKiA , Miasto Gdańsk przejmie w br. 592 punkty oświetleniowe. Za utrzymanie 48 punktów oświetleniowych odpowiedzialna będzie spółka Energa Oświetlenie.

Punkty oświetleniowe umieszczone są na węzłach drogowych: Wysoka, Barniewicka i Matarnia. Od 1 kwietnia Miasto Gdańsk będzie pokrywało koszt energii elektrycznej, zaś po przejęciu 1 czerwca 2011 urządzeń, poniesie również koszty związane z ich bieżącym utrzymaniem. Szacuje się, że koszt zużytej energii wyniesie 170 tys. zł a koszt utrzymania oświetlenia - 70 tys. zł.

Piotrowski poinformował, że w przyszłym roku Gdańsk przejmie urządzenia oświetleniowe na węzłach Karczemki, Lipce i Olszynka. Te dwa ostatnie znajdą się na budowanej Obwodnicy Południowej. Łącznie przejętych zostanie 1186 punktów oświetleniowych. Koszt utrzymania oświetlenia w 2012 r. wyniesie 880 tys. zł. Przewidywalnie koszt utrzymania oświetlenia w 2013 roku mają wynieść ponad 1 mld zł.

Zakłada się, że oświetlenie będzie włączane według dotychczasowego schematu, czyli pełne oświetlenie będzie w godz. od 22 do 23 a od zmierzchu do godz. 22 i od godz. 23 do świtu włączona będzie jedna trzecia oświetlenia.

W sprawie oświetlenia obwodnicy Trójmiasta GDDKiA podpisała umowy także z Gdynią i gminą Kolbudy. Na Pomorzu płacenia za prąd odmawia gmina wiejska Słupsk. Jeżeli do 1 kwietnia nie dojdzie do porozumienia władz gminy i GDDKiA, to węzeł Redzikowo na Obwodnicy Słupska będzie nieoświetlony. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • energetyk, 2011-03-21 08:38:00

    Gdyby ENERGA nie wyłączyła systemu oszczędzającego energię to koszt za zużytą energię byłby niższy o 27%
  • TE LEWIDZ, 2011-03-18 21:13:30

    Dobrze.A kto zapłaci resztę? TAK BRAK oswietlenia innych dróg!