PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdański port wypięknieje dzięki studenckim projektom

  • PAP    8 lipca 2014 - 07:13
Gdański port wypięknieje dzięki studenckim projektom

Uporządkowanie nabrzeży oraz zagospodarowanie i zrewitalizowanie wolnych przestrzeni jest celem projektu pt. "Estetyzacja Portu w Gdańsku". Zaniedbane tereny przemysłowe mają stać się reprezentacyjną wizytówką miasta.
Został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję zagospodarowania terenów wzdłuż całego Kanału Portowego o długości ok. 4 km. W realizacji projektu, którego inicjatorem są władze portu, uczestniczyło 50 studentów z trzech uczelni: Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Sopockiej Szkoły Wyższej.

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA, Dorota Raben podkreśliła podczas uroczystości, że ideą projektu jest aby "port, poza stricte przemysłową rolą, stał się także piękną wizytówką Gdańska". "Tereny, które są zaniedbane, a jednocześnie nie są wykorzystywane w celach przemysłowych, będą mogły być zagospodarowane w piękny i praktyczny sposób" - tłumaczy. Przyznała, że "jest to praca na lata, a jej efektem ma być miejsce, do którego wszyscy będą chcieli powracać". Dodała, że już teraz port jest odwiedzany np. przez uczniów, a kanał portowy wykorzystują statki turystyczne i promy.

Także przedstawiciele władz Gdańska podkreślają, że tereny portowe to jedna z bram wjazdowych do Gdańska, dlatego ważne jest, aby były to tereny estetyczne, wizualnie atrakcyjne i reprezentacyjne. Wiceprezydent Wiesław Bielawski przyznaje, że projekt pod względem merytorycznym jest wielkim wyzwaniem. "W jaki sposób nad tak wielką przestrzenią industrialną zapanować i znaleźć klucz, który pozwoli patrzeć na te tereny nie tylko jak na miejsce pracy, ale też jako na coś interesującego pod względem krajobrazu kulturowego i miejskiego" - pytał retorycznie.

Prof. Lucyna Nyka z Politechniki Gdańskiej zwróciła uwagę, że studenci w swoich projektach nie tylko pracowali nad rozwiązaniami podnoszącymi i poprawiającymi wizerunek terenów portowych ale też zaangażowali się w szukanie możliwości pozwalających na zainteresowanie się mieszkańców i turystów terenami portowymi.

Powstało 14 koncepcji na estetyzację portu. Dwie równorzędne nagrody główne trafiły do dwóch grup studentów Politechniki Gdańskiej. Nagrodzono koncepcję Anny Czapiewskiej, Roberta Kowalczyka i Wiktora Magdziaka za "Modularny system elementów prefabrykowanych". Grupa zaproponowała zastosowanie specjalnych, estetycznych elementów przy modernizacji i budowie nabrzeży.

Drugą główną nagrodę otrzymała koncepcja Julii Duch, Eweliny Jaszkowskiej i Ewy Marczewskiej pt. "Rytm Portu - woda i wiatr". Koncepcja przewiduje wykorzystanie naturalnej w porcie energii wiatrowej i wodnej do napędu instalacji i rzeźb kinetycznych oraz proponuje organizację na terenach portowych cyklicznych wydarzeń artystycznych.

Inne koncepcje na estetyzację portu w Gdańsku proponują m.in. wykorzystane iluminacji, fontann, nałożenie błękitnego filtru na wybrane fragmenty infrastruktury portu oraz budowę obiektów pływających o funkcjach rekreacyjnych. Prezes portu przyznała, że z każdej z 14 powstałych koncepcji władze portu planują wykorzystać jakiś element czy rozwiązanie w mającym powstać w przyszłości projekcie do realizacji.

Kierownik projektu estetyzacji portu, Jowita Zielinkiewicz wyjaśniła, że rozstrzygnięcie konkursu jest pierwszym etapem długoletniej pracy. W drugim etapie ma być stworzony projekt zagospodarowania terenów portowych.

Konkursowe prace mają być prezentowane m.in. w Kapitanacie portu oraz na terenie uczelni

W granicach administracyjnych portu jest ponad 3,5 tys. ha terenów położonych między brzegiem Bałtyku a Martwą Wisłą, od Górek Zachodnich do ujścia kanału w Nowym Porcie. Port obecnie eksploatuje zaledwie część tej ogromnej powierzchni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2014-07-08 08:18:24

    Ważne, by myśląc o nabrzeżach, myśleć o likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych poruszających się wzdłuż nich. Przy okazji skorzystają rolkarze, piesi z bagażem lub wózkami dziecięcymi i rowerzyści - poza godzinami i dniami szczytu urlopowego.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: