PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdański Teatr Szekspirowski czeka na otwarcie (zdjęcia)

  • pt    12 września 2014 - 08:23

Oficjalne otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nastąpi 19 września. Będzie to jedyna tego typu instytucja kultury w Polsce.
W piątek 19 września, przez budynek przy ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, przemaszerują gdańszczanie a towarzyszyć im będą dobre duchy teatru oraz artyści z Polski i Europy.

Publiczne otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego rozpocznie się wieczorem. Sceną dla artystycznego oblężeniem teatru będą jego mury, dziedzińce i tarasy. Jedną z atrakcji będzie występ teatru szermierki z Madrytu.

–Hiszpańscy szermierze, w strojach z epoki, będą symbolicznie zdobywać teatr – mówi dla www.gdansk.pl profesor Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Czytaj: Odnowiona, stylowa Szkoła Muzyczna w Gdyni

Po zakończeniu inscenizacji, otwarte zostaną bramy i dach gmachu, a zgromadzona publiczność weźmie udział w triumfalnym przemarszu przez budynek. – Teatr będzie pięknie oświetlony, możliwe że pojawią się tajemnicze postaci w kolorowych kostiumach – zachęca profesor Lemon. – Chcemy, żeby każdy kto weźmie udział w spektaklu, po wyjściu utwierdził się w przekonaniu, że musi tu wrócić – dodaje Limon.

W sobotę, 20 września londyński Shakespeare’s Globe rozpocznie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Tydzień Brytyjski, prezentując "Hamleta". Teatralna uczta potrwa do 5 października. – Od razu po zakończeniu Tygodnia Brytyjskiego rozpoczynamy Festiwal Szekspirowski – mówi profesor Limon.

Czytaj: Teatr a kino, rewolucyjny projekt edukacyjny

Bilety na spektakle i koncerty w ramach obu wydarzeń dostępne będą w kasach teatru, a także w sprzedaży internetowej. Możliwa jest również telefoniczna rezerwacja wejściówek.

Po przeprowadzce do nowej siedziby Gdański Teatr Szekspirowski będzie prowadził działalność całoroczną. Jako instytucja opierająca swoją pracę na zasadzie impresariatu, nie będzie zatrudniała stałego zespołu aktorskiego.

 – Nie chcemy jednak, żeby nasz teatr stał się zamkniętą świątynią, dostępna tylko dla elit – dodaje profesor. Celem jego twórców jest stworzenie otwartej instytucji, gdzie mieszkańcy, bez konieczności kupowania biletu na spektakl będą mogli korzystać z wystaw i wernisaży.

Obiekt jest próbą powiązania Szkoły Fechtunku powstałej w Gdańsku na początku XVII wieku i funkcjonującej przeszło 200 lat z architekturą XXI wieku. Wielofunkcyjny budynek przeznaczony był do ćwiczeń i spotkań szermierczych, występów i pokazów, walk zwierząt i teatralnych przedstawień. Grały w nim często aktorskie trupy z Anglii, wystawiając Szekspirowskie dramaty.

Łączna kwota dofinansowania z Unii Europejskiej (EFRR) dla projektu wynosi ponad 51,1 milionów złotych. Całkowity koszt realizacji to ok. 94 mln zł.
75 proc. wydatków kwalifikowalnych pokrywają środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 25 proc. stanowi wkład własny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i jest pokrywany w równych częściach po 12,5 proc.  z dotacji celowych miasta Gdańska oraz województwa pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.