PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańskie muzeum ma pozwolenie na budowę

  • PAP    10 października 2011 - 08:45
Gdańskie muzeum ma pozwolenie na budowę

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uzyskało już pozwolenie na budowę. Prace powinny rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Muzeum ogłosiło też ogólnopolską zbiórkę pamiątek związanych z wojną.
Na terenie, na którym stanie obiekt prowadzone są prace archeologiczne, które – zgodnie z przyjętym harmonogramem, mają zakończyć się w połowie maja przyszłego roku. Archeolodzy zbadali już warstwy pochodzące z XX oraz XIX wieku i rozpoczynają badanie poziomu XVIII-wiecznego.

Muzeum ogłosiło przetarg na inwestora zastępczego. Postępowanie to ma zostać rozstrzygnięte w ciągu kilkunastu dni. W grudniu rozpisany zostanie z kolei przetarg na generalnego wykonawcę.

– Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z naszymi planami, prace budowlane będą mogły ruszyć na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku – przewiduje dyrektor muzeum Paweł Machcewicz,

Plac przeznaczony pod budowę muzeum został podzielony na kilka sektorów, a te, na których w pierwszym rzędzie rozpoczną się prace budowlane, zostaną przebadane przez archeologów wcześniej.

Mimo, że nie ma jeszcze swojej stałej siedziby (pracownicy urzędują w jednej z kamienic na gdańskim Głównym Mieście) muzeum już teraz zbiera eksponaty. Są już wśród nich np. czołg Sherman w wersji używanej przez dywizję gen. Maczka, przekazany gdańskiej placówce przez Królewskie Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli czy wagon kolejowy, taki jakich Niemcy używali do deportacji Polaków z ziem wcielonych do Rzeszy czy wywożenia Żydów do obozów zagłady.

W zbiorach muzeum są już także np. przekazane przez Ośrodek Karta unikalne przedmioty wykonane przez zesłańców na Syberię i do Kazachstanu z lat 1940-41, w tym choćby chusty, wycinanki czy łyżki. Placówka dysponuje też – przekazanymi przez Rumunię, mikrofilmami zawierającymi niemal 9,5 tysiąca dokumentów związanych z Polakami przebywającymi w tym kraju w latach 1939-45, w tym z przedstawicielami internowanych polskich władz.

1 października br. muzeum ogłosiło kolejną już ogólnopolską zbiórkę pamiątek, związanych z genezą, przebiegiem i konsekwencjami II wojny światowej. Zbiórka odbywa się pod hasłem „Wspomnienia więcej niż guzik warte” i potrwa do końca grudnia 2011 r.

Muzeum poszukuje m.in. militariów ale też dokumentów, listów, odznaczeń, ulotek, obwieszczeń, plakatów, gazet, rysunków, zdjęć i filmów, strojów czy przedmioty codziennego użytku związanych z okupacją, zagładą Żydów, ruchem oporu, przymusowymi migracjami ludności czy po prostu losami ludności cywilnej.

Osoby chcące przekazać dary mogą zgłaszać się: w biurze Muzeum w Warszawie (Aleje Niepodległości 213 – gmach Biblioteki Narodowej, p. 1138, tel. 22 608-27-23), biurze w Gdańsku (ul. Długa 81-83, tel. 58 323-75-20) lub punkcie kontaktowym muzeum w Krakowie (ul. Mikołajska 10/6, tel. 795-239-769).

Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej, nieopodal Głównego Miasta i Motławy. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto. Budynek muzeum ma mieć w sumie około 23 tys. mkw. powierzchni.

Uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Budowa muzeum ma kosztować 358 mln zł. Pieniądze na ten cel ma przekazać polski rząd, w ramach – zatwierdzonego na początku br., wieloletniego programu „Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.

Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 4 tys. mkw. powierzchni. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Poza wystawą stałą w muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.