PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańskie zabytki z dotacjami

  • PAP    23 kwietnia 2013 - 09:16
Gdańskie zabytki z dotacjami

Konserwacja barokowego ołtarza głównego Archikatedry Oliwskiej oraz remont dolnej części wieży kościoła św. Wojciecha – na te m.in. prace wydane będą w tym roku dotacje gdańskiego samorządu przeznaczone dla ratowania zabytków.
Miasto na ten cel przeznacza ponad milion zł. Decyzję ws. rozdysponowania środków przeznaczonych na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane przy obiektach zabytkowych, podjęli w poniedziałek na sesji Rady Miasta gdańscy rajcy. W głosowaniu zaaprobowali oni w całości projekt zaproponowany przez miejskiego konserwatora zabytków Janusza Tarnackiego

Najwyższą dotację w wysokości 194 tys. zł otrzymali gospodarze powstałego w XIV wieku kościoła św. Wojciecha. Pieniądze te pójdą na remont dolnej części świątynnej wieży.

Jak poinformował Tarnacki, w ub.r. wykonano remont górnej części wieży. Aby prace przeprowadzić dokładnie, zdemontowano wówczas szczytową część wieży. Gdy jednak przymierzano się do posadowienia odnowionego fragmentu, okazało się, że także dolna część jest w bardzo złym stanie i wymaga natychmiastowego remontu.

Posadowienie odremontowanej górnej części odłożono do czasu naprawy dolnej części.85 tys. zł z tegorocznej puli na zabytkowe dotacje otrzymają franciszkanie, którzy opiekują się gdańskim kościołem Św. Trójcy.

Pieniądze te przeznaczone zostaną na odtworzenie malatury na podstawie szafy głównej prospektu organowego. Franciszkanie od kilku lat prowadzą intensywne prace przy odbudowie XVII-wiecznego instrumentu: pieczołowicie odnawiają zachowane oryginalne fragmenty i uzupełniają je odtworzonymi elementami.

Jak dotąd udało się m.in. zrekonstruować szafę główną organów, wymaga ona jednak uzupełnienia a momentami odtworzenia zdobiącej ją malatury.

Z kolei 50 tys. zł dotacji przyznano gospodarzom Archikatedry Oliwskiej na konserwację barokowego ołtarza głównego w świątyni. Jak poinformował Tarnacki prace mają objąć cały ołtarz, a przyznana dotacja to tylko około jednej piątej kosztów, jakie pochłonie konserwacja.95 tys. zł z miejskiej dotacji przeznaczono też na odnowienie ołtarza św. Józefa w gdańskim kościele pod tym samym wezwaniem.

Gospodarze kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli dostali z kolei od miasta 80 tys. zł na remont dwóch okien. Kościołowi św. Apostołów Piotra i Pawła przyznano 120 tys. zł - na prace remontowo- konserwatorskie przęsła elewacji północnej kościoła, a gospodarzom kościoła św. Katarzyny - 90 tys. zł na remont sześciu okien.

Parafia Greckokatolicka p.w. św. Bartłomieja kosztem 35 tys. zł chce z kolei zakonserwować obraz św. Bartłomieja znajdujący się w świątyni. Dotacje w wysokości od 155 tys. zł do 70 tys. zł otrzymały też trzy wspólnoty mieszkaniowe - dwie działające w kamienicach położonych na terenie Głównego Miasta i jedna - w zabytkowej willi w Gdańsku-Wrzeszczu.

Jedna ze wspólnot chce wyremontować przedproże, druga - elewację, a trzecia - wykonać prace izolacyjne budynku. Jak poinformował Tarnacki, oprócz jedenastu podmiotów, które otrzymały dotacje, o dofinansowanie z miasta starali się też gospodarze trzech gdańskich kościołów, jednak ich wnioski nie spełniły wymogów formalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.