PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA bardziej ceni żaby niż rolników

  • Przegląd prasy/Gazeta Polska Codziennie    14 sierpnia 2012 - 08:04
GDDKiA bardziej ceni żaby niż rolników

26,5 mln zł mają kosztować przejścia dla zwierząt na odcinku drogi S8 Wieruszów-Walichnowy. Nie ma natomiast 1,5 mln zł na dodatkowy przejazd pod tą drogą dla rolników.
Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie", władze gminy Sokolniki (woj. łódzkie) razem z mieszkańcami okolicznych miejscowości walczą bezskutecznie od ponad trzech lat o budowę przejazdu przez drogę ekspresową, która przetnie ich pola.

Jego brak spowoduje, że do przejazdu na pastwiska będą mieli prawie 5 km. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, która nadzoruje realizacje "ósemki" w okolicach Wieruszowa, jest jednak w tej sprawie nieubłagana.

Mieszkańców denerwuje fakt, że dla GDDKiA zwierzęta są ważniejsze niż ludzie. Na 13 km odcinku drogi zaplanowano kilkanaście przejść dla żab i małych zwierząt oraz dwa dla zwierząt dużych. Koszt przepustów dla żab wynosi 7,5 mln zł, dwóch wiaduktów dla dzików, zajęcy, lisów i innych leśnych czworonogów to ok. 19 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Tadeusz S. z Krakowa, 2012-08-15 12:07:40

    Ale na poważnie, to przepisy prawne lub decydenci stwarzają konflikt pomiędzy społeczeństwem miejscowym i ochroną przyrody. Nie można budować przejazdów dla mieszkańców kosztem ochrony przyrody. Kto reprezentował mieszkańców w czasie projektowania, uzgadniania i opiniowania inwestycji !? Tu trzeba... szukac winnych i pociągnąc ich do odpowiedzialność. Człowiek jest chyba najważniejszy i przejazd powinien być.  rozwiń
  • Ekolog, 2012-08-14 18:55:51

    Powód jest prosty. Rolników u nas nadmiar, natomiast jakby wyginęły żaby to tragedia gotowa. Następne wyginęłyby bociany, a wtedy Polska wyludniłaby się niechybnie.