GDDKiA bardziej ceni żaby niż rolników

  • Przegląd prasy/Gazeta Polska Codziennie
  • 14-08-2012
  • drukuj
26,5 mln zł mają kosztować przejścia dla zwierząt na odcinku drogi S8 Wieruszów-Walichnowy. Nie ma natomiast 1,5 mln zł na dodatkowy przejazd pod tą drogą dla rolników.
GDDKiA bardziej ceni żaby niż rolników
Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie", władze gminy Sokolniki (woj. łódzkie) razem z mieszkańcami okolicznych miejscowości walczą bezskutecznie od ponad trzech lat o budowę przejazdu przez drogę ekspresową, która przetnie ich pola.

Jego brak spowoduje, że do przejazdu na pastwiska będą mieli prawie 5 km. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, która nadzoruje realizacje "ósemki" w okolicach Wieruszowa, jest jednak w tej sprawie nieubłagana.

Mieszkańców denerwuje fakt, że dla GDDKiA zwierzęta są ważniejsze niż ludzie. Na 13 km odcinku drogi zaplanowano kilkanaście przejść dla żab i małych zwierząt oraz dwa dla zwierząt dużych. Koszt przepustów dla żab wynosi 7,5 mln zł, dwóch wiaduktów dla dzików, zajęcy, lisów i innych leśnych czworonogów to ok. 19 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ale na poważnie, to przepisy prawne lub decydenci stwarzają konflikt pomiędzy społeczeństwem miejscowym i ochroną przyrody. Nie można budować przejazdów dla mieszkańców kosztem ochrony przyrody. Kto reprezentował mieszkańców w czasie projektowania, uzgadniania i opiniowania inwestycji !? Tu trzeba... szukac winnych i pociągnąc ich do odpowiedzialność. Człowiek jest chyba najważniejszy i przejazd powinien być. rozwiń

Tadeusz S. z Krakowa, 2012-08-15 12:07:40 odpowiedz

Powód jest prosty. Rolników u nas nadmiar, natomiast jakby wyginęły żaby to tragedia gotowa. Następne wyginęłyby bociany, a wtedy Polska wyludniłaby się niechybnie.

Ekolog, 2012-08-14 18:55:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE