PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA grozi gminom sądem

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Wrocław    31 marca 2011 - 08:10
GDDKiA grozi gminom sądem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapłaci za oświetlenie dolnośląskich obwodnic, ale gminom, które nie pokryją swojej części, wytoczy sprawy sądowe.
Zgodnie z prawem energetycznym i ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego gminy mają obowiązek finansowania oświetlenia dróg publicznych poza autostradami i drogami ekspresowymi – informuje wrocławska „Gazeta Wyborcza”.

W związku z budową Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i obwodnic innych miast, takich jak Oleśnica, powstał konflikt: wójtowie i burmistrzowie nie chcą płacić za oświetlenie należącego do Generalnej Dyrekcji 10-kilometrowego odcinka AOW, który formalnie nie jest autostradą, a jedynie łącznikiem.

W odpowiedzi na to wrocławski oddział GDDKiA zapowiedział, że wyłączy oświetlenie istniejącej od 2006 r. obwodnicy Oleśnicy, jeśli do końca miesiąca gmina nie podpisze umowy z dostawcą prądu.

Wczoraj jednak dyrekcja zmieniła zdanie. Obiecała, że drogi krajowe, tak jak dotąd, będą oświetlone. Decyzja jednak nie zwalnia gmin z konieczności wnoszenia opłat za oświetlenie, co jasno wynika z ustawy.

Jeżeli gminy nie będą płacić za oświetlenie dróg, które przebiegają przez ich teren, GDDKiA zmuszona będzie do egzekwowania opłat na drodze sądowej. Dotyczy to zarówno dróg istniejących, jak obwodnica Oleśnicy, jak również tych, które zostaną niedługo oddane, jak AOW – informuje wrocławska „Gazeta Wyborcza”

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.