GDDKiA: miliardowe inwestycje na Śląsku

  • wnp.pl (TE)
  • 02-07-2011
  • drukuj
Obecnie w woj. śląskim trwa budowa dróg, których inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, o łącznej wartości kilku miliardów złotych – wynika z informacji GDDKiA.
GDDKiA: miliardowe inwestycje na Śląsku

Najkosztowniejszym projektem jest trwająca od lipca 2009 r. budowa 16-kilometrowego odcinka autostrady A1 z Pyrzowic do Piekar Śląskich.

Jego wartość wynosi 1,8 mld zł brutto, a wykonawcą jest konsorcjum Budimeksu i Mostostalu Warszawa. Zakończenie robót i oddanie trasy do ruchu zaplanowano na wiosnę 2012 r.

Odcinek A1 z Piekar Śląskich do Zabrza Maciejowa od czerwca 2009 r. realizuje hiszpański Dragados, który 20-kilometrowy fragment autostrady wybuduje za 1,2 mld zł brutto. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku.

Kolejny odcinek A1, od Zabrza Maciejowa do Gliwic Sośnicy, realizuje konsorcjum Polimeksu-Mostostalu. Wartość robót, trwających na 6-kilometrowym odcinku od marca 2009 r., wynosi 1,1 mld zł brutto.

Zakończenie robót planowane jest na sierpień 2011 r., a miesiąc później z odcinka będą mogli korzystać kierowcy.

Od końca 2007 r. w budowie znajduje się 18-kilometrowy odcinek A1 ze Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Kontrakt o wartości 1,1 mld zł brutto przypadł austriackiemu Alpine Bau.

W grudniu 2010 r. – przy 50-procentowym zaawansowania inwestycji – GDDKiA zerwała kontrakt z firmą, jako powód podając opóźnienia w realizowaniu kontraktu. Natomiast Alpine Bau tłumaczyło opóźnienie wadliwym projektem jednego z mostów.

W sierpniu 2010 r. rozstrzygnięto nowy przetarg na dokończenie inwestycji, który dzięki najtańszej ofercie – w wysokości 555 mln zł brutto – ponownie wygrało Alpine Bau.

Pierwotnie ta część autostrady A1 miała powstać do sierpnia 2010 r.; obecny termin to wiosna 2012 r. Austriacka firma domaga się od GDDKiA odszkodowania za wyrzucenie z placu budowy.

W woj. śląskim trwają też prace na budowie dwóch odcinków drogi ekspresowej S69. Pierwszy z nich to realizowana od końca 2008 r. północno-wschodnia obwodnica Bielska-Białej, o długości 12-kilometrów.

Jej oddanie do ruchu zaplanowano w październiku 2011 r. Koszt inwestycji, prowadzonej przez konsorcjum firmy Hermann Kirchner Polska, wynosi 1,2 mld zł brutto.

Natomiast do końca przyszłego roku ma zostać ukończony przez konsorcjum Polimeksu-Mostostalu 15-kilometrowy odcinek S69 z Bielska-Białej do Żywca. Wartość trwającej od lipca 2010 r. inwestycji wynosi blisko 790 mln zł brutto.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE