PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA: największy ruch jest na drogach śląskiego

  • pt/pap    7 kwietnia 2016 - 16:21
GDDKiA: największy ruch jest na drogach śląskiego

Średni dobowy ruch na drogach krajowych wynosił w ub.r. prawie 11,2 tys. pojazdów silnikowych na dobę (fot.gddkia)

• Ruch na drogach krajowych w 2015 r. wzrósł stosunku do roku 2010 o 14 proc., podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, publikując wstępne wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR).
• Średni dobowy ruch na drogach krajowych wynosił w ub.r. prawie 11,2 tys. pojazdów silnikowych na dobę.
"Średni dobowy ruch roczny pojazdów silnikowych (SDRR) w 2015 roku na sieci dróg krajowych wynosił 11 178 poj./dobę. Obciążenie ruchem pojazdów silnikowych nie było równomierne dla całej sieci, lecz wzrastało wraz ze wzrostem znaczenia dróg w układzie funkcjonalnym.

Na drogach międzynarodowych SDRR w 2015 roku wynosił 20 067 poj./dobę, zaś na pozostałych drogach krajowych 7 614 poj./dobę" - czytamy w raporcie z badania.

Zanotowano duże różnice w obciążeniu sieci dróg krajowych w poszczególnych województwach. Zdecydowanie największe obciążenie ruchem, wynoszące ponad 20 000 poj./dobę, wystąpiło w województwie śląskim.

Duże obciążenie ruchem, wynoszące średnio ponad 13 000 poj./dobę, zarejestrowano również w województwach: małopolskim, łódzkim, mazowieckim i dolnośląskim.

Najmniejsze obciążenie ruchem sieci dróg krajowych, poniżej 8 000 poj./dobę, wystąpiło w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz zachodniopomorskim.

Ponadto GDDKiA wskazuje, że szeroki program budowy dróg szybkiego ruchu przyniósł pierwsze efekty w postaci zmniejszenia się o ponad 400 km długości dróg jednojezdniowych obciążonych ruchem powyżej 15 tys. poj./dobę, co przekłada się bezpośrednio na poprawę warunków i bezpieczeństwa ruchu.

Jednocześnie zwraca uwagę, że 40% pracy przewozowej na całej sieci dróg krajowych jest obecnie przenoszone głównie przez autostrady i drogi ekspresowe.

GPR wykazał także, że najbardziej obciążone odcinki dróg krajowych w Polsce (ruch powyżej 100 tys. poj./dobę) to trasa S8 w Warszawie, droga ekspresowa S86 na odcinku Sosnowiec-Katowice oraz autostrada A4 na odcinku przejścia przez Katowice.

Generalny Pomiar Ruchu w 2015 r. został przeprowadzony na całej sieci dróg krajowych zarządzanej przez GDDKiA o długości 18 022 km, w 1 952 punktach pomiarowych.

Głównym celem GPR jest uzyskanie podstawowych parametrów i charakterystyk ruchu dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych administrowanych przez GDDKiA, w tym przede wszystkim średniego dobowego ruchu rocznego (SDRR).

Pomiary generalne przeprowadzane cyklicznie co 5 lat są podstawowym źródłem informacji o ruchu drogowym w Polsce, a zebrane dane są wykorzystywane przez administrację drogową m.in. do realizacji zadań związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i planowaniem sieci drogowej. Szczegółowe opracowanie wyników pt. "Ruch Drogowy 2015" będzie dostępne w październiku 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.