PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA: ruszył ponowny przetarg na budowę zachodniej obwodnicy Łodzi

  • PAP/JS    28 czerwca 2017 - 20:34
GDDKiA: ruszył ponowny przetarg na budowę zachodniej obwodnicy Łodzi

Nowa droga połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i stworzy pełny ring autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi. (Fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do przetargu budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S14 w woj. łódzkim, będących zachodnią obwodnicą Łodzi. Wcześniej nie udało się wybrać wykonawcy tej inwestycji ze względu na zbyt wysokie oferty.
• Nowa droga połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i stworzy pełny ring autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi.

• Według wcześniejszych zapewnień przedstawicieli MIB zachodnia obwodnica Łodzi ma powstać do 2022 r.

Jak poinformował w komunikacie prasowym rzecznik GDDKiA Jan Krynicki, przekazane do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie dotyczy budowy dwóch odcinków S14 o łącznej długości do 28,5 km. Pierwszy to fragment od węzła Lublinek do węzła Łódź Teofilów (z budową węzła), a drugi - od węzła Łódź Teofilów do miejscowości Słowik. Inwestycja ma być realizowana w formule "Projektuj - Optymalizuj i Buduj".

Nowa droga połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i stworzy pełny ring autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk podczas niedawnej wizyty w Łodzi wyraził nadzieję, że dzięki optymalizacji projektu oferty wykonawców w nowym przetargu nie przekroczą zabezpieczonego budżetu w wysokości 1,79 mld zł (razem z odszkodowaniami za grunty). W pierwszym postępowaniu - unieważnionym przez GDDKiA w kwietniu br. - nie udało się wybrać wykonawcy inwestycji, ponieważ najtańsza z ofert przekroczyła całkowitą wartość zadania o 264 mln zł.

Teraz zakres inwestycji ma objąć m.in. budowę dwujezdniowej trasy o nawierzchni bitumicznej wraz z przynależną infrastrukturą techniczną, w tym węzłów drogowych, kilkudziesięciu wiaduktów i mostów, przebudowę odcinków istniejących dróg, budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz likwidację kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.

Wykonawca będzie miał za zadanie przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej i projektowej oraz wybudowanie fragmentu drogi ekspresowej o łącznej długości do 28,5 km - w zależności od przyjętych przez zwycięzcę przetargu rozwiązań.

W komunikacie GDDKiA podkreślono, że "budowa tego odcinka drogi ekspresowej S14 jest niesłychanie ważna zarówno z punktu widzenia strategii transportowej w regionie, jak i dla całego transportu krajowego". Jak wskazano, domknięcie autostradowego ringu wokół Łodzi poprawi również warunki życia mieszkańców Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego, a także radykalnie skróci czas przejazdu przez centrum kraju, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo podróżowania.

Według wcześniejszych zapewnień przedstawicieli MIB zachodnia obwodnica Łodzi ma powstać do 2022 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.