PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA sprawdza drogi i ocenia wykonawców

  • wnp.pl (AH)    9 maja 2012 - 07:40
GDDKiA sprawdza drogi i ocenia wykonawców

GDDKiA opublikowała pierwszy ranking jakości na budowach, w którym w ponad 60 tys. badań przeprowadzonych w 2011 r. sprawdziła jakość największych inwestycji, szczególnie budowanych autostrad i dróg ekspresowych.
Ponad 80 procent pozytywnych wyników badań jakościowych - taka jest średnia ze wszystkich badań przeprowadzonych przez Laboratoria Drogowe GDDKIA w zeszłym roku. Jak podkreśla dyrekcja, wszystkie wychwycone nieprawidłowości zostały usunięte przez wykonawców na etapie realizacji.

Ponad 60 tysięcy badań przeprowadziły w 2011 roku laboratoria GDDKiA. Szczególną uwagę zwrócono na największe inwestycje, zwłaszcza roboty prowadzone przy budowie autostrad i dróg ekspresowych. Na podstawie analizy wyników badań powstało zestawienie prezentujące wykonawców w zakresie jakości robót za rok 2011.

Zestawienie zostało oparte na wskaźniku stanowiącym procent złych wyników w ogóle badań prowadzonych na kontraktach robót budowlanych danej firmy. Ranking został sporządzony w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych w 2011 r. w Laboratoriach Drogowych GDDKiA.

Całość rankingu podzielono na trzy części - na zielono zaznaczono firmy, które miały do 16 proc. wpadek, na żółto przedsiębiorstwa, które miały 16-25 proc. próbek niespełniających wymagań, a na czerwono te, których liczba wpadek była większa niż 25 proc.

Z raportu wynika, że w zeszłym roku poziom 10 proc. próbek niespełnianiających wymagań osiągnęły tylko trzy firmy: Johan Bunte GmBh, Polimex-Mostostal i Poldim. Wśród firm, które znalazły się w gronie tych z najmniejszą ilością wpadek znalazł się również DSS, wobec której toczy się właśnie postępowanie upadłościowe. Najgorzej wypadło PRDiM Mińsk Mazowiecki, które miało aż 39,3 proc. próbek niespełniających wymagań.

Wyniki przedstawiają jedynie wycinek działalności firm ujętych w zestawieniu, a samo zestawienie obejmuje jedynie część spośród wykonawców realizujących kontrakty drogowe na zlecenie GDDKiA.

GDDKiA systematyczne monitoruje jakość robót, również za pomocą własnych laboratoriów drogowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomiarowy i diagnostyczny. Laboratoria te wykonują co najmniej 10% badań wymaganych przez specyfikację przetargową. Dzięki temu możliwa jest bieżąca kontrola jakości realizowanych prac.

Kolejne zestawienie rezultatów badań za pierwsze półrocze 2012 r. zostanie opublikowane w lipcu br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.