PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA wyremontuje brakujący odcinek drogi nr 11

  • pap    20 maja 2014 - 19:20

Jeden z niewielu nierównych dotąd jeszcze odcinków drogi krajowej nr 11 w woj. śląskim zamierza wyremontować katowicki oddział GDDKiA. Chodzi o ponad 7 km drogi między miejscowościami Tworóg i Kokotek. Prace powinny zakończyć się jesienią 2015 r.
Droga krajowa nr 11 to główna arteria łącząca aglomerację katowicką m.in. z Poznaniem i Kołobrzegiem. W woj. śląskim wiedzie z Bytomia, przez Tarnowskie Góry i Lubliniec w kierunku Olesna i Kluczborka w woj. opolskim. W poprzednich latach wyremontowano znaczną jej część w regionie, poprawiając m.in. parametry nośności.

Koleiny pozostawały dotąd jednak między Tworogiem i Kokotkiem na odcinku Tarnowskie Góry-Lubliniec. W Kokotku znajduje się m.in. popularny staw, a wokół niego ośrodki i działki rekreacyjne.

Pobliskie lasy są przez mieszkańców regionu kojarzone jako dobre miejsce na grzyby. Jednym z czynników zniechęcających do wyjazdów w tę część regionu była właśnie nierówna i wąska droga.

Na początku roku katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wyremontowanie odcinka Tworóg-Kokotek, szacując koszt robót na 31,2 mln zł brutto.

We wtorek poinformował o otwarciu ofert w przetargu. Najtańszą z siedmiu propozycji - na 25,4 mln zł brutto - złożyła częstochowska firma Drog-Bud.

Jak przekazali we wtorek urzędnicy katowickiego oddziału GDDKiA, obecnie sprawdzają dokumenty złożone przez potencjalnych wykonawców.

Choć na razie nie wiadomo, kiedy będzie możliwe podpisanie umowy, oszacowali, że czas remontu wyniesie 17 miesięcy (wraz z okresem zimowym). W specyfikacji przetargowej termin zakończenia prac określono na 30 listopada 2015 r.

Remont tego odcinka drogi nr 11 obejmie przebudowę konstrukcji jezdni, skrzyżowań, chodników, zjazdów, obiektów inżynierskich, odwodnienia drogi, a także przebudowę lub zabezpieczenie kolidującego uzbrojenia terenu.


Droga zostanie dostosowana do standardowych obciążeń, ujednolicona zostanie szerokość jej jezdni i poboczy. Pod kątem bezpieczeństwa ruchu przebudowane zostaną istniejące chodniki, zatoczki autobusowe, skrzyżowania i sygnalizacja dla pieszych.

Prace obejmą też kilka mostów oraz przepusty pod drogą. Wokół uporządkowana zostanie zieleń

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.