PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdynia ma kolejkę torową

  • pt    5 lipca 2015 - 09:13
Gdynia ma kolejkę torową

Nowa kolejka torowa w Gdyni

Najnowszą atrakcją Gdyni, jest kolejka torowa. Tym samym Gdynia dołączy do takich miast jak Barcelona, Lizbona, San Francisco, Drezno, Fryburg czy Lyon, nie zapominając o Zakopanem, które takie kolejki również mają.
W sobotę prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z mieszkańcami uruchomił pierwszy kurs kolejki torowej z placu Grunwaldzkiego na szczyt Kamiennej Góry.

Choć trasa gdyńskiej kolejki jest stosunkowo krótka (dystans 96 m, na wysokość 40 m od podstawy wzniesienia, pokonuje w ok. 2 minuty), to można się spodziewać, że korzystać z niej będzie wielu - zamiast wdrapywać się po schodach lub też pokonywać ok. 1,5 km ulicami, by dotrzeć do górnego tarasu Kamiennej Góry, skąd rozpościera się piękna panorama na morze i miasto.

Jednorazowo wagonik, w typowej dla gdyńskiej komunikacji stylistyce, który ma 960 kg udźwigu, zabierze 12 pasażerów stojących lub 8 siedzących (krzesełka są podnoszone w razie potrzeby). Kolejka nie ma stacji pośrednich i zatrzymywać się będzie na szczycie, niedaleko krzyża i tarasu widokowego.

Wagonik kolejki dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a kolejka jest w pełni monitorowana.

Obsługiwać ją będą sami pasażerowie przywołując ją i uruchamiając przyciskiem, a przejazd kolejką będzie bezpłatny.

Wraz z kolejką zostanie oddany do użytku podziemny parking na 180 samochodów

- Kolejka i parking to część inwestycji, na która składa się budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego wraz z podziemnym parkingiem, aranżacją placu Grunwaldzkiego na zielony skwer i budową kolejki na Kamienną Górę.

Budowa kolejki rozpoczęła się 19.01.2015. Koszt całej inwestycji to 39,5 mln zł brutto, w tym wartość pożyczki z inicjatywy Jessica to 21 mln. Koszt budowy kolejki - 6 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Olka, 2015-07-11 19:34:05

    Super pomysł. Zwłaszcza dla starszych osób, ale również jako atrakcja dla wszystkich.