Gdynia: Mieszkanie plus nabiera rozpędu. W realizacji pomoże prywatny inwestor

W Gdyni wystartowała kolejna inwestycja w ramach programu Mieszkanie plus. W mieście powstanie ponad 170 nowoczesnych mieszkań. W poniedziałek (3 lipca) odbyła się uroczysta inauguracja. Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisał się m.in. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz prezesi BGK Nieruchomości.
Gdynia: Mieszkanie plus nabiera rozpędu. W realizacji pomoże prywatny inwestor
Tak na wizualizacji prezentują się mieszkania, które powstaną w Gdyni w ramach MP (wizualizacja mate.pras. MIB)

• W Gdyni lokale w ramach programu Mieszkanie Plus pomoże wybudować prywatny inwestor. 

• Z wyliczeń resortu budownictwa wynika, że w całym kraju już ponad 1,2 tys. mieszkań jest w budowie. Prace ruszyły m.in. w Wałbrzychu czy Pruszkowie. 

• We wrześniu poznamy wyniki konkursu na dom modelowy dla Mieszkania plus. 

– Cieszę się, że Gdynia jest pierwszym dużym polskim miastem, w którym rozpoczyna się budowa w ramach programu Mieszkanie Plus – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Zaznaczał też, że oferta BGK Nieruchomości skierowana jest do niezwykle istotnej, z punktu widzenia rozwoju i życia miasta, grupy mieszkańców. – Gdyński przypadek jest szczególny na tle innych miast. Po raz pierwszy partnerem w programie jest prywatny inwestor. To czytelny sygnał, że model biznesowy programu jest korzystny dla rynku. Wierzę, że deweloperzy w innych miastach pójdą drogą zapoczątkowaną w Gdyni.

W Gdyni lokale w ramach programu Mieszkanie Plus pomoże wybudować prywatny inwestor. Fot. twitter.com - Gdynia
W Gdyni lokale w ramach programu Mieszkanie Plus pomoże wybudować prywatny inwestor. Fot. twitter.com - Gdynia

Podpisany w poniedziałek list intencyjny pomiędzy Gdynią, spółką ISN a BGK Nieruchomości, określa działania w zakresie planowania przestrzennego, ustalenia optymalnej struktury lokali mieszkalnych, wielkości budynków, jak i pozostałych parametrów inwestycji. 

O inauguracji budowy 172 mieszkań w Gdyni Kacze Buki mówił również Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju. Podkreślił, że program jest doskonałym impulsem rynkowym, który pomoże zwiększyć dostępności mieszkań w Polsce.

Mieszkanie Plus - Gdynia - wizualizacja - mat. pras.MIB
Mieszkanie Plus - Gdynia - wizualizacja - mat. pras.MIB

Resort budownictwa przypomina, że w kraju łącznie w przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest już w budowie. Pierwsze łopaty zostały również wbite pod budowę 215 mieszkań w Wałbrzychu oraz 329 mieszkań w Pruszkowie. Wcześniej zainaugurowane zostały inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Czytaj więcej: Mieszkanie Plus w Skawinie: Powstanie 140 nowych lokali

– Po trzech kwartałach od rozpoczęcia akwizycji w ramach programu Mieszkanie Plus osiągnęliśmy liczbę mieszkań w przygotowaniu trzykrotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów. To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2 mld zł, będące impulsem prorozwojowym dla polskiej gospodarki – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości.

Z kolei Morawiecki podkreślał, że dzięki Mieszkaniu plus, rząd chce przełamać bariery ograniczające rozwój budownictwa w trzech najważniejszych wymiarach - finansowym, technologicznym oraz regulacyjnym. 

Czytaj więcej: Włodzimierz Stasiak: Ma powstawać kilkanaście tysięcy „Mieszkań Plus” rocznie

- W wymiarze finansowym stawiamy na aktywizację inwestycyjną milionów Polaków, m.in. poprzez powszechnie znany na całym świecie system REIT-ów. W wymiarze technologicznym chcemy tworzyć zapotrzebowanie na innowacyjne produkty i tym samym zachęcać przedsiębiorców do kreowania bardziej konkurencyjnych rozwiązań. Z kolei w wymiarze regulacyjnym niezbędne jest uproszczenie procedur administracyjnych i zapewnienie sprawnego transferu nieruchomości publicznych na cele budownictwa mieszkaniowego - tłumaczył Morawiecki. 

Jak przypominają urzędnicy, w ramach programu mają być budowane mieszkania dostępne cenowo. Temu ma służyć m.in. konkurs na dom modelowy dla programu Mieszkanie Plus. Do konkursu zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu zostały przedstawione 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE