PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie jest najwięcej galerii w Polsce?

  • propertynews.pl    13 września 2012 - 15:11
Gdzie jest najwięcej galerii w Polsce?

Największym rynkiem powierzchni handlowej w Polsce jest Warszawa. Znajduje się tu 1,33 mln mkw. powierzchni. Nieco mniej istnieje w aglomeracji śląskiej (951 tys. mkw.) i w Trójmieście (617 tys. mkw.) - wynika z raportu CBRE. Jednak szanse na rozwój istnieją także w innych miastach.
Potencjalnie najlepsza sytuacja na rynku obiektów wielkopowierzchniowych istnieje w Warszawie. Stolica boryka się jednak z wyraźnym niedoborem powierzchni handlowych.

Poprawa sytuacji może nastąpić w 2013 roku, kiedy powstanie dodatkowe 74 tys. mkw. w trzech centrach: Auchan Łomianki, Factory Annopol i Plac Unii, a także w ramach rozbudowy Galerii Mokotów. Istnieją także plany powstania nowych obiektów w Wilanowie i na Białołęce.

Czytaj też: Inwestycje samorządów padną jak znane firmy?

Odsetek wolnych powierzchni w stolicy wynosi 1,6 proc. Najbardziej popularne są takie obiekty, jak Złote Tarasy, Galeria Mokotów czy Arkadia.

Warszawa jest najdroższą w Polsce lokalizacją handlową - stawki czynszu za najwyższej jakości powierzchnie osiągają w Warszawie 75 - 90 euro/mkw./miesiąc (za 100-metrowy lokal w dobrym miejscu w jednej z wiodących galerii), natomiast średnie stawki wynoszą 30 - 40 euro/mkw./miesiąc.

Na Śląsku powstaje obecnie 133 tys. mkw. powierzchni handlowej w dwóch dużych projektach: Europa Centralna w Gliwicach (67 tys. mkw.) oraz w Galerii Katowickiej (50,5 tys. mkw.). Według analityków Galeria Katowicka zamiast konkurencji z Silesia City Center będzie współistniała na zasadach podobnych do Złotych Tarasów i Arkadii w Warszawie. Czynsze za najlepsze lokale w wiodących śląskich centrach handlowych wynoszą obecnie 45 - 50 euro/mkw./miesiąc.

<!-- pagebreak //-->

Trzeci rynek w Polsce to łącznie 27 centrów handlowych. Na każdy 1 000 mieszkańców aglomeracji przypada 490 m kw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Zdaniem analityków CBRE potencjał Trójmiasta jest bardzo duży, głównie ze względu na istnienie dużych nisz rynkowych. Czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe w Trójmieście wynoszą 40 - 45 euro/m kw./miesiąc.

We Wrocławiu istnieje obecnie 19 nowoczesnych centrów o łącznej powierzchni 541 000 m kw. Zdaniem analityków w porównaniu do innych miast Polski, oferta handlowa Wrocławia jest znacznie bardziej zróżnicowana, obejmując różnego typu centra oraz lokale przy dobrze rozwiniętych głównych ulicach handlowych.

Pomimo relatywnie wysokiego nasycenia powierzchnią handlową - ponad 460 mkw. na 1 000 mieszkańców - potencjał Wrocławia dla rozwoju handlu detalicznego jest nadal postrzegany jako obiecujący. W najbliższym czasie ruszy także rozbudowa dwóch obiektów: Magnolia Park (o 20 tys. mkw.) i Pasaż Grunwaldzki (o 12 tys. mkw.). Czynsze za najlepsze lokale w wiodących galeriach handlowych Wrocławia wynoszą 45 - 50 euro/mkw./miesiąc.

 Minimalnie mniejsza powierzchnia handlowa znajduje się w Poznaniu (536 tys. mkw.). Obecnie buduje się tu 77 800 mkw. powierzchni handlowej w trzech obiektach: Poznań Główny, Galeria MM i Półwiejska 2. Czynsze za najlepsze powierzchnie w centrach handlowych w Poznaniu wynoszą 42 - 50 euro/mkw./miesiąc.

<!-- pagebreak //-->

W Łodzi istnieje 14 centrów oraz dwa obiekty specjalistyczne, co łącznie daje 498,5 mkw. nowoczesnej powierzchni najmu. Na każdy 1 000 mieszkańców przypada tu więc 445 m kw. powierzchni handlowej.

Jedynym centrum handlowym budowanym obecnie w regionie łódzkim jest Fabryka Centrum w Pabianicach o planowanej powierzchni najmu 6 100 mkw. Czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe w Łodzi wynoszą 38 - 42 euro/mkw./miesiąc i należą do najniższych wśród dużych miast Polski.

Powierzchnia handlowa w Krakowie wynosi 495 tys. mkw. Średnie nasycenie to 240 mkw. na 1 000 mieszkańców - jest niższe niż w innych dużych miastach. Kraków ma tylko 13 centrów handlowych i jest jednym z najmniej zaawansowanych ośrodków w Polsce pod względem rozwoju handlu detalicznego.

W budowie jest obecnie tylko jedno centrum handlowe - Auchan w Bronowicach o powierzchni 35 000 mkw., natomiast inne projekty są dopiero na wczesnym etapie planowania. Czynsze za najlepsze powierzchnie w centrach handlowych w Krakowie wynoszą 45 - 50 euro/mkw./miesiąc.

Wśród największych miast Polski najmniejsza powierzchnia handlowa znajduje się w Szczecinie (278 tys. mkw.). Oznacza to nasycenie 380 m kw. na 1 000 mieszkańców.

Jedynym dużym projektem w realizacji jest Outlet Park, który będzie miał powierzchnię 23 300 mkw. i otworzy się już na jesieni 2012 r. Czynsz za powierzchnię na markowy sklep odzieżowy w jednym z najlepszych centrów handlowych Szczecina wynosi 40 - 45 euro/m kw./miesiąc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.