Gdzie jest najwięcej galerii w Polsce?

Największym rynkiem powierzchni handlowej w Polsce jest Warszawa. Znajduje się tu 1,33 mln mkw. powierzchni. Nieco mniej istnieje w aglomeracji śląskiej (951 tys. mkw.) i w Trójmieście (617 tys. mkw.) - wynika z raportu CBRE. Jednak szanse na rozwój istnieją także w innych miastach.
Gdzie jest najwięcej galerii w Polsce?

Potencjalnie najlepsza sytuacja na rynku obiektów wielkopowierzchniowych istnieje w Warszawie. Stolica boryka się jednak z wyraźnym niedoborem powierzchni handlowych.

Poprawa sytuacji może nastąpić w 2013 roku, kiedy powstanie dodatkowe 74 tys. mkw. w trzech centrach: Auchan Łomianki, Factory Annopol i Plac Unii, a także w ramach rozbudowy Galerii Mokotów. Istnieją także plany powstania nowych obiektów w Wilanowie i na Białołęce.

Czytaj też: Inwestycje samorządów padną jak znane firmy?

Odsetek wolnych powierzchni w stolicy wynosi 1,6 proc. Najbardziej popularne są takie obiekty, jak Złote Tarasy, Galeria Mokotów czy Arkadia.

Warszawa jest najdroższą w Polsce lokalizacją handlową - stawki czynszu za najwyższej jakości powierzchnie osiągają w Warszawie 75 - 90 euro/mkw./miesiąc (za 100-metrowy lokal w dobrym miejscu w jednej z wiodących galerii), natomiast średnie stawki wynoszą 30 - 40 euro/mkw./miesiąc.

Na Śląsku powstaje obecnie 133 tys. mkw. powierzchni handlowej w dwóch dużych projektach: Europa Centralna w Gliwicach (67 tys. mkw.) oraz w Galerii Katowickiej (50,5 tys. mkw.). Według analityków Galeria Katowicka zamiast konkurencji z Silesia City Center będzie współistniała na zasadach podobnych do Złotych Tarasów i Arkadii w Warszawie. Czynsze za najlepsze lokale w wiodących śląskich centrach handlowych wynoszą obecnie 45 - 50 euro/mkw./miesiąc.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE