PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie jest zbiornik Racibórz Dolny?

  • PAP    2 lipca 2012 - 09:25
Gdzie jest zbiornik Racibórz Dolny?

W 15 lat po powodzi tysiąclecia na Śląsku uporządkowano większość obwałowań i zabezpieczeń. Wciąż nie udało się jednak rozpocząć budowy kluczowego dla ochrony Odry suchego zbiornika Racibórz Dolny.
W piątek do wojewody trafił wniosek o zgodę na jego budowę.

„Znajdując się u progu gór, mamy sytuację – z punktu widzenia powodzi – najtrudniejszą. Tu powódź szybko przychodzi i jest mało czasu na reakcję. Woda szybko spływa, wartko i z dużą siłą. W związku z tym od powodzi z 1997 r. koncentrujemy wysiłki na ograniczaniu strat powodziowych” – powiedział wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o: sprawdzanie techniczne wałów, obszarów zalewowych między nimi (tzw. międzywala), zbiorników retencyjnych i urządzeń hydrotechnicznych. Wały są odbudowywane i nadbudowywane, a przestrzenie między nimi – czyszczone, by możliwie udrożnić przepływ wezbranej wody.

„Odbudowę wałów udało się zrobić dość skutecznie. Powódź, jaka miała miejsce w 2010 r. pokazała, że oddany kilka lat wcześniej suchy polder Buków pod Raciborzem uchwycił wielką wodę i zapobiegł wielkiej powodzi poniżej niego. (...) myślę, że region wytrzymałby wodę z 1997 r., bez takich skutków, jakie wtedy miały miejsce. Dalej potrzebna jest jednak kwestia retencji dużej wody w postaci suchego zbiornika Racibórz Dolny” – wskazał wojewoda.

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego „Programu dla Odry 2006”. Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Inwestycję trapią liczne opóźnienia, które uniemożliwiły już m.in. częściowe sfinansowanie jej ze środków unijnych.

Powodem większości opóźnień były kwestie formalne, np. pierwotny wniosek o zgodę na budowę, który u wojewody złożył z końcem marca inwestor – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) – miał braki. Uzupełniona dokumentacja trafiła do wojewody w piątek.

„Działania są skoncentrowane na tym, by najpóźniej w listopadzie wydać pozwolenie na realizację budowy” – wskazał wojewoda.

Jak podkreślił, zbiornik Racibórz Dolny w razie wielkiej wody powinien pochwycić ją i uchronić wszystko, co znajduje się poniżej Raciborza.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Gość, 2012-10-08 08:35:57

    Kochani urzędnicy nie spieszcie się z przetargiem na Racibórz. Co po nagle to po diable - mówi porzekadło. Przesuwanie terminu budowy zbiornika to dostateczna kpina z ludzi tam mieszkających w zagrożonych okolicach.
  • Polityczny Gość, 2012-10-01 11:49:51

    Na co przetargi skoro wiadomo, że Salinii (Włosi) wygrają Racibórz? Sprzedajecie wszystko!!!!!