Gdzie powstaną betonowe drogi?

Plany budowy w najbliższych latach 810 km tras szybkiego ruchu o nawierzchni betonowej budzą skrajne emocje. Przedstawiamy listę inwestycji przewidzianych do realizacji w technologii betonowej oraz kryteria, którymi kierowała się GDDKiA przy ich wyborze.
Gdzie powstaną betonowe drogi?
Koszt utrzymania dróg betonowych - według istniejących doświadczeń - jest o ok. 30 proc. niższy (Autostrada A4 Wrocław-Legnica o nawierzchni betonowej/fot. mat. pras. Stowarzyszenie Producentów Cementu)

Krytycy wskazują, że branża, która ledwo się podniosła się po kryzysie ostatnich lat, została zaskoczona decyzją o budowie dróg betonowych. W tej technologii niektórzy upatrują zagrożenia dla firm z polskim kapitałem, które nie mają odpowiednich referencji, a ponadto nie stać ich na zakup nowego sprzętu.

Entuzjaści zaznaczają natomiast, że nie brakuje krajowych wykonawców, którzy wykonują drogi betonowe na europejskim poziomie. Prócz tego nawierzchnia to tylko mała część (ok. 10 proc. całkowitych kosztów) dużego wolumenu prac związanych budową dróg.

Czytaj też:  27 proc. dróg w Polsce będzie mieć betonową nawierzchnię

Strona rządowa konsekwentnie podkreśla, że technologie betonowa i asfaltowa są równorzędne i w takim sam sposób powinny być rozwijane, a decyzja o wyborze danej nawierzchni powinna być poprzedzoną analizą ekonomiczną oraz techniczną.

Ceny wykonawstwa dróg w obu technologiach zaczynają być podobne, a jednocześnie koszt utrzymania dróg betonowych - według istniejących doświadczeń - jest o ok. 30 proc. niższy.

Cał artykuł czytaj tutaj.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE