PARTNER PORTALU
  • BGK

Giżycko wydzierżawi nabrzeże portowe

  • pap    19 lipca 2014 - 11:07
Giżycko wydzierżawi nabrzeże portowe

Żegluga Mazurska, spółka organizująca rejsy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, podpisała z Giżyckiem umowę na 29-letnią dzierżawę nabrzeża portowego nad jeziorem Niegocin. Spółka zobowiązała się do przebudowy kapitanatu portu - poinformował urząd miasta w Giżycku.
Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska poinformowała PAP, że dzierżawa dotyczy terenu i portu nad jeziorem Niegocin, z którego od lat spółka korzysta.

Do tej pory Żegluga Mazurska korzystała z tego terenu bez umowy, teraz zasady współpracy będą ściśle określone.

"Porozumienie pozytywnie wpłynie nie tylko na wzajemne relacje, ale także podejmowanie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć związanych z funkcjonowaniem portu oraz zagospodarowaniem nabrzeża Niegocina" - podkreśliła burmistrz.

Zgodnie z umową miasto przekazało Żegludze Mazurskiej w dzierżawę nieruchomość do 4 lipca 2043 r. Spółka będzie płacić czynsz dzierżawny wynoszący 20 tys. zł. rocznie.

Spółka zobowiązała się m.in. do prowadzenia portu żeglugi śródlądowej, utrzymania porządku na dzierżawionym terenie i w basenie portowym, a także do przebudowy budynku portowego - kapitanatu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 31 grudnia 2021 r.

"Jeśli tak się nie stanie, umowa dzierżawy zostanie rozwiązana. Natomiast wszelkie prace budowlane oraz trwałe nakłady związane z modyfikacją lub ulepszeniem urządzeń, które się tam znajdują, muszą być uzgodnione z miejskim samorządem. Ponadto spółka nie może bez zgody samorządu przekazać nieruchomości innym podmiotom w dzierżawę, wynajem czy jakiekolwiek inne użytkowanie" - podkreśliła burmistrz.

Prezes Żeglugi Mazurskiej Lidia Należyty poinformowała, że obecnie użytkowany budynek kapitanatu to barak pochodzący z lat 70. ubiegłego wieku. "Do 2021 roku wybudowany zostanie nowy pawilon, w najbliższym czasie zapadnie decyzja, czy będziemy go budować ze środków własnych czy z udziałem pieniędzy unijnych" -
dodała.

Spółka pracownicza Żegluga Mazurska powstała z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Żegluga Mazurska. Przedsiębiorstwo państwowe działało od 1957 do 1999 roku, a wcześniej w latach 1947-57 funkcjonowała tam Warszawska Ekspozytura Żeglugi na Wiśle. Obecnie właścicielami spółki są 44 osoby fizyczne.

Żegluga posiada 10 statków wycieczkowych mogących przewieźć jednorazowo 1100 osób. Jednostki wyruszają na szlaki wodne Mazur w rejsy z przystani w Giżycku, Rucianem - Nidzie, Mikołajkach, Węgorzewie, Rynie oraz Rydzewie. W sezonie z rejsów korzysta 130 tysięcy turystów
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.