Gliwcki dworzec po renowacji, a najemców brak

Choć od oficjalnego otwarcia dworca PKP w Gliwicach minęło niemal pół roku, w holu głównym wciąż część lokali pozostaje niezagospodarowana.
Gliwcki dworzec po renowacji, a najemców brak
Na razie plan zagospodarowania lokali na dworcu udało się wykonać tylko częściowo (fot.24gliwice.pl)

Kolejowa spółka zapewnia, że stara się zapełnić pustą przestrzeń, choć nie wskazuje kiedy dokładnie to nastąpi. W cierpliwość muszą uzbroić się zwłaszcza ci podróżni, którzy trafili na gliwicki dworzec wiedzeni klasą „premium” – do jakiej został zakwalifikowany po remoncie gliwicki obiekt. Przed spółką zadanie by udowodnić, że nobilitujący przydomek nie został nadany na wyrost.

Klasa „premium” została wprowadzona przez PKP w 2015 roku. Na takich dworcach podróżni mogą liczyć na najlepszą obsługę, a w obiektach powinny znajdować się m.in. restauracje, bankomaty i wygodne parkingi.

– Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu zupełnie nowej kategoryzacji dworców, bo ma ona nam pomóc ustalić standard obsługi pasażerów. Chcemy te standardy ujednolicić tak, aby pasażerowie wiedzieli, czego spodziewać się w naszych obiektach – informowali dwa late temu przedstawiciele PKP.

– Pasażerowie zatrzymujący się w Gliwicach będą mogli na dworcu kupić wszystko co jest przydatne w podróży – zapowiadały PKP S.A. jeszcze przed rozpoczęciem renowacji gliwickiego dworca.

Poszukiwanie najemców utrudnione

Według zapowiedzi, w zmodernizowanym holu głównym miał pojawić się lokal gastronomiczny, sklep spożywczy, drogeria, kawiarnia, apteka i sklepiki z multimediami i prasą. Na razie plan udało się wykonać tylko częściowo. PKP broni się, że poszukiwania najemców nie ułatwia konieczność uzgodnienia podejmowanych działań z konserwatorem zabytków.

– Prace projektowe dotyczące dostosowania lokali wymagają takiej zgody ze względu na zabytkowy charakter budynku – informuje Aleksandra Grzelak z Wydziału Prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A – W budynku otwarte są m.in. lokal gastronomiczny Subway, księgarnia czy GTV Bus. Wkrótce prace aranżacyjne w jednym z lokali rozpocznie drogeria Rossmann. W maju planujemy ogłoszenie postępowania na wynajem lokalu o powierzchni 150 mkw. Prowadzimy również rozmowy dotyczące zagospodarowania lokalu o powierzchni 20 mkw – dodaje Grzelak.

Na razie wolną przestrzeń wypełnia otwarta w ubiegły piątek (21 kwietnia)  wystawa „Glywitz-Gleiwitz-Gliwice. Wszystkie oblicza miasta”. Na 24 planszach przedstawiono dzieje i rozwój Gliwic oraz jego mieszkańców, a także sylwetki najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych gliwiczan.

Zmodernizowany gliwicki dworzec oficjalnie otwarty został w grudniu 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł 156 mln złotych, z czego aż 81 mln złotych stanowiły środki z budżetu Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE