PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice będą miały dworzec jak nowy

  • pt    21 sierpnia 2014 - 11:28
Gliwice będą miały dworzec jak nowy

Nowoczesny, komfortowy, funkcjonalny – taki będzie gliwicki dworzec kolejowy po przebudowie. Obiekt ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.
Prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym kwartale, a kosztowna inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa obejmie historyczny budynek, perony i przejścia podziemne.

Obiekt zdecydowanie podwyższy swój standard, będzie bardziej estetyczny i funkcjonalny. Całość zostanie zadaszona. – Przebudowa dworca w Gliwicach to największa inwestycja od czasu jego budowy w latach 20. XX wieku – podkreśla Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka prasowa Grupy PKP S.A.

Czytaj: Na sześciu dworcach powstaną centra handlowe

Wyremontowana zostanie elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, a walory estetyczne podkreśli nowa iluminacja. Renowacja obejmie także elementy historyczne, m.in. mozaikę w holu głównym i drewniane sufity.

Gruntowna przebudowa czeka perony i tunele. Nowością będzie połączenie specjalnym korytarzem holu „autobusowego” i głównego. Ułatwi to podróżnym przemieszczanie się po dworcu. Perony zyskają nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną tory w obrębie stacji. Zamontowane zostaną schody ruchome (w tunelu głównym) i windy.

Czytaj też:  PKP zmieni nasze miasta?

– Stare tablice odjazdów i przyjazdów zastąpią nowoczesne tablice elektroniczne. Wymieniony zostanie również system informacji głosowej podróżnych. Poprawi się bezpieczeństwo, a rozbudowany system monitoringu obejmie swoim zasięgiem cały kompleks. Dworzec zyska nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem – opowiada przedstawicielka PKP S.A.

Cały kompleks będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które pomogą osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu do najważniejszych miejsc obiektu. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne i obniżona część okienek kasowych. Przewidziano także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zmienić się ma także w przyszłości bezpośrednie otoczenie obiektu. Miasto stara się już o nabycie od PKP terenu przy dworcu.

– Współpraca z miastem Gliwice układa się bardzo dobrze. Jesteśmy gotowi sprzedać miastu łącznie kilka hektarów terenu po obydwu stronach dworca. Uporządkowane zostaną sprawy własności nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, więc miasto będzie mogło je na nowo zagospodarować. Dzięki temu odnowiony dworzec może prezentować się jeszcze lepiej – mówi Paweł Kopczyński, dyrektor katowickiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.