PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice: Park sensoryczny gotowy

  • PAP/AT    29 września 2017 - 07:41
Gliwice: Park sensoryczny gotowy
Oficjalne otwarcie Parku sensorycznego odbędzie się 21 października (fot.gliwice.eu/M.Foltyn)

Parku sensorycznym na terenie historycznej Radiostacji w Gliwicach (Śląskie) już gotowy. Oficjalne otwarcie 21 października.
• Ksylofon, organy rurowe, gongi, armata powietrzna oraz kilka innych interaktywnych urządzeń znalazło się w parku sensorycznym na terenie historycznej Radiostacji w Gliwicach (Śląskie).

• Miejska inwestycja jest już gotowa, oficjalne otwarcie – 21 października.

• Z nowej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok.

Park sensoryczny powstał na powierzchni 2,5 tys. m. kw. Jak powiedziała Magdalena Foltyniak z Śląskiej Sieci Metropolitalnej (menadżera projektu), park przede wszystkim ma popularyzować dźwięk jako zjawisko fizyczne. "Dźwięk, z którym przecież kojarzy się gliwicka Radiostacja" - dodała.

I tak, za sprawą dziesięciu urządzeń akustycznych, umożliwiających odwiedzającym odczuwanie fal dźwiękowych za pomocą dotyku, zwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami dźwięku. Te urządzenia to m.in. ksylofon, organy rurowe, armata powietrzna i gongi.

Ponadto, na sześciu klockach wykonanych z architektonicznego betonu znajdują się kody, po zeskanowaniu których na smartfonie uruchamia się aplikacja poświęcona tematyce dźwięku. Jak podała Foltyniak, dzięki aplikacji będzie można m.in. obejrzeć, jak załamuje się fala dźwiękowa; będą też interaktywne zadania.

Dodatkową atrakcją jest symulator operatora kamery, która umożliwia naziemne sterowanie kamerą umieszczoną na maszcie Radiostacji, na wysokości 50-60 metrów. Dzięki poglądowi na ekranie będzie można zobaczyć widok na miasto.

Oprócz funkcji edukacyjnej, obiekt ma również spełniać funkcję parkową - są tam bowiem alejki, ławki, oświetlenie, roślinność.

Jak poinformowało miasto, obiekt jest już gotowy. Dla zwiedzających park ma być dostępny od połowy października, a oficjalne otwarcie nastąpi wieczorem 21 października; towarzyszyć mu będzie dźwiękowo-świetlne show.

Z nowej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok. Wszystkie urządzenia są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Inwestorem projektu jest miasto Gliwice, a wykonawcą - gliwicka firma Fulco Technologie Budowlane.

Kompleks Radiostacji powstał w połowie lat 30. XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest licząca 111 m wieża nadawcza - najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach, uznawany za jedną z najwyższych tego typu drewnianych budowli na świecie. Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej, znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jednym z budynków kompleksu znajduje się oddział gliwickiego muzeum.

Radiostacja to miejsce tzw. prowokacji gliwickiej. W 1939 r. niemieckie wówczas Gliwice były miastem przygranicznym. Tuż za rogatkami przebiegała wytyczona kilkanaście lat wcześniej granica z Polską. Po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera podkreślano rolę Gliwic jako bastionu niemczyzny na wschodnich rubieżach Rzeszy.

W przeddzień wybuchu wojny, do budynków Radiostacji wdarli się Niemcy ubrani w polskie stroje, sterroryzowali obsługę i odczytali po polsku informację o zajęciu obiektu: "Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…". Szerzona przez hitlerowców propaganda rzekomego napadu Polaków na niemiecką radiostację dała pretekst do obwinienia Polski o wybuch II wojny światowej.

W swojej burzliwej historii wieża służyła nie tylko jako nadajnik, wykorzystywała ją też Służba Bezpieczeństwa jako tzw. zagłuszarkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.