PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice: Park sensoryczny gotowy

  • PAP/AT    29 września 2017 - 07:41
Gliwice: Park sensoryczny gotowy

Oficjalne otwarcie Parku sensorycznego odbędzie się 21 października (fot.gliwice.eu/M.Foltyn)

Parku sensorycznym na terenie historycznej Radiostacji w Gliwicach (Śląskie) już gotowy. Oficjalne otwarcie 21 października.
• Ksylofon, organy rurowe, gongi, armata powietrzna oraz kilka innych interaktywnych urządzeń znalazło się w parku sensorycznym na terenie historycznej Radiostacji w Gliwicach (Śląskie).

• Miejska inwestycja jest już gotowa, oficjalne otwarcie – 21 października.

• Z nowej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok.

Park sensoryczny powstał na powierzchni 2,5 tys. m. kw. Jak powiedziała Magdalena Foltyniak z Śląskiej Sieci Metropolitalnej (menadżera projektu), park przede wszystkim ma popularyzować dźwięk jako zjawisko fizyczne. "Dźwięk, z którym przecież kojarzy się gliwicka Radiostacja" - dodała.

I tak, za sprawą dziesięciu urządzeń akustycznych, umożliwiających odwiedzającym odczuwanie fal dźwiękowych za pomocą dotyku, zwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami dźwięku. Te urządzenia to m.in. ksylofon, organy rurowe, armata powietrzna i gongi.

Ponadto, na sześciu klockach wykonanych z architektonicznego betonu znajdują się kody, po zeskanowaniu których na smartfonie uruchamia się aplikacja poświęcona tematyce dźwięku. Jak podała Foltyniak, dzięki aplikacji będzie można m.in. obejrzeć, jak załamuje się fala dźwiękowa; będą też interaktywne zadania.

Dodatkową atrakcją jest symulator operatora kamery, która umożliwia naziemne sterowanie kamerą umieszczoną na maszcie Radiostacji, na wysokości 50-60 metrów. Dzięki poglądowi na ekranie będzie można zobaczyć widok na miasto.

Oprócz funkcji edukacyjnej, obiekt ma również spełniać funkcję parkową - są tam bowiem alejki, ławki, oświetlenie, roślinność.

Jak poinformowało miasto, obiekt jest już gotowy. Dla zwiedzających park ma być dostępny od połowy października, a oficjalne otwarcie nastąpi wieczorem 21 października; towarzyszyć mu będzie dźwiękowo-świetlne show.

Z nowej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok. Wszystkie urządzenia są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Inwestorem projektu jest miasto Gliwice, a wykonawcą - gliwicka firma Fulco Technologie Budowlane.

Kompleks Radiostacji powstał w połowie lat 30. XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest licząca 111 m wieża nadawcza - najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach, uznawany za jedną z najwyższych tego typu drewnianych budowli na świecie. Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej, znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jednym z budynków kompleksu znajduje się oddział gliwickiego muzeum.

Radiostacja to miejsce tzw. prowokacji gliwickiej. W 1939 r. niemieckie wówczas Gliwice były miastem przygranicznym. Tuż za rogatkami przebiegała wytyczona kilkanaście lat wcześniej granica z Polską. Po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera podkreślano rolę Gliwic jako bastionu niemczyzny na wschodnich rubieżach Rzeszy.

W przeddzień wybuchu wojny, do budynków Radiostacji wdarli się Niemcy ubrani w polskie stroje, sterroryzowali obsługę i odczytali po polsku informację o zajęciu obiektu: "Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…". Szerzona przez hitlerowców propaganda rzekomego napadu Polaków na niemiecką radiostację dała pretekst do obwinienia Polski o wybuch II wojny światowej.

W swojej burzliwej historii wieża służyła nie tylko jako nadajnik, wykorzystywała ją też Służba Bezpieczeństwa jako tzw. zagłuszarkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.