PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice szykują się do budowy Podium

  • PAP    23 maja 2013 - 07:10
Gliwice szykują się do budowy Podium

W lipcu tego roku powinny rozpocząć się prace konstrukcyjne przy budowie hali widowiskowo-sportowej Podium w Gliwicach. Na razie na budowie trwają roboty rozbiórkowe i ziemne; ten etap powinien zakończyć się w sierpniu.
Harmonogram budowy przedstawiły w środę władze miasta. Jeden z największych takich obiektów w Polsce ma być gotowy w lipcu 2015 r. Powstaje na miejscu dawnego Stadionu XX-lecia w rejonie ul. Kujawskiej.

Czytaj też: Hala Podium w budżecie Gliwic

Przygotowywany od kilku lat projekt budowy hali wzbudzał kontrowersje; zastrzeżenia zgłaszała m.in. Komisja Europejska, co postawiło pod znakiem zapytania unijne dofinansowanie dla tej inwestycji. Jeżeli projekt nie dostanie dotacji z UE, samorząd ma sfinansować go m.in. z kredytów i środków własnych.

Po podpisaniu 5 kwietnia umowy z wykonawcą, skierniewicką firmą Mirbud, kilka dni później miasto przekazało mu teren budowy, a 15 kwietnia ruszyły prace przygotowawcze. Dotąd m.in. rozpoczęto wyburzenia i rozbiórkę korony stadionu; trwają przygotowania do odwodnienia terenu i wzmocnienia gruntu.

Prace rozbiórkowe i ziemne powinny zakończyć się w sierpniu, a od lipca tego roku do marca 2015 r. trwać mają roboty konstrukcyjne. Prace wykończeniowe i montaż instalacji planowane są na okres od kwietnia 2014 r. do czerwca 2015 r. Równolegle toczyć się będą roboty drogowe, a od marca do maja 2015 r. trwać będzie zagospodarowywanie terenu. Rozruch hali i odbiory powinny zakończyć się w czerwcu 2015 r.

Gotowy obiekt będzie miał 69,3 tys. m kw. powierzchni całkowitej i 56,3 m kw. użytkowej. Prócz głównej hali widowiskowo-sportowej, znajdą się w nim m.in.: hala treningowa i centrum SPA. Powstanie też zewnętrzny dwupoziomowy garaż. Widownia głównej hali ma liczyć ponad 13,7 tys. miejsc, a treningowej niespełna 1,2 tys. Płyta głównej hali dodatkowo pomieści nawet 2,9 tys. widzów.

W Podium będzie można organizować zawody rangi międzynarodowej m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej czy boksie. Obiekt będzie przystosowany do imprez wystawienniczych i targowych, wydarzeń estradowych oraz komercyjnej rekreacji sportowej.

Obecnego wykonawcę hali wybrano w ponowionym przetargu (umowy ze zwycięzcą poprzedniego nie podpisano). Mirbud złożył jedyną ofertę. Zwycięzca poprzedniego przetargu, Polimex-Mostostal, oferował cenę 294,3 mln zł, Mirbud - 321,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.