PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice wesprą remont katedry

  • PAP/JL    1 czerwca 2016 - 08:43
Gliwice wesprą remont katedry

100 tys. zł. na remont otrzyma od miasta katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Fot. Katedra.Gliwice.pl

Trwający od pięciu lat i szacowany na kilka następnych remont katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach zyskał wsparcie miasta.
Samorząd dofinansuje przewidziane w tym roku na 170 tys. zł prace kwotą 100 tys. zł.

O decyzji gliwickich radnych w sprawie dotacji na remont wybudowanej w latach 1896-1900 neogotyckiej świątyni poinformował na swojej stronie internetowej magistrat. Przytoczono tam m.in. przypomnienie proboszcza katedry ks. Bernarda Plucika, że po przeprowadzonych sześć lat temu badaniach technicznych stwierdzono konieczność remontu całej elewacji.

Mury wpisanego do rejestru zabytków w 1999 r. kościoła blisko stulecie wcześniej wykończono cegłą klinkierową. Czas, warunki klimatyczne, natężenie ruchu i drgania osłabiły materiał elewacyjny, który zaczął się kruszyć.

– Prowadzony od pięciu lat remont jest długofalowy i rozłożony w czasie, ponieważ wymaga precyzji, staranności i uwagi, a także stałej konsultacji z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków. Dotychczas udało się wyremontować front wieży nad głównym wejściem oraz dwie boczne ściany, od głównej wieży do wejść bocznych – informuje ks. Plucik.

W tym roku powinien rozpocząć się remont ściany okalającej prezbiterium, a w kolejnych latach – modernizacja naw bocznych. Dotychczasowe prace kosztowały prawie 2 mln zł. W kosztorysie przygotowanym w 2013 r. całkowity koszt remontu oszacowano na prawie 17 mln zł.

Remont elewacji katedry miasto wspiera finansowo od kilku lat. Na ten rok zaplanowano tam prace warte ok. 170 tys. zł. Decyzją radnych na tegoroczne wsparcie finansowe przedsięwzięcia przeznaczona będzie połowa wynoszącej 200 tys. zł puli środków na modernizację gliwickich zabytków w tegorocznym budżecie miasta.

Siedem lat temu Gliwice przekazały również 233 tys. zł dotacji na remont zabytkowych organów katedry. Instrument pochodzący z 1899 r. w 1936 r. został rozbudowany, a w 2007 r. wpisany do rejestru zabytków jako zabytek ruchomy. Gruntowna renowacja trwała trzy lata i kosztowała ponad 500 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.