PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice wydadzą najwięcej w historii

  • Weronika Kocela    28 listopada 2011 - 11:10
Gliwice wydadzą najwięcej w historii

- Wydatki na inwestycje w Gliwicach w ciągu najbliższych dwóch lat mają być najwyższe w historii miasta - zapowiada prezydent Zygmunt Frankiewicz. Tylko w przyszłym roku samorząd planuje przeznaczyć na nie nawet pół miliarda złotych.
Planowane w mieście inwestycje można podzielić na trzy główne tematy. Prezydent (zabierz głos/oceń prezydenta) jako pierwszy wymienia  ''Podium'' czyli halę widowiskowo - sportową, w drugiej grupie umieszcza dziesięć przedsięwzięć, w których będzie partycypował Europejski Bank Inwestycyjny, z którym miasto podpisało umowę na kredyt o wartości 150 mln złotych.

Chodzi tu między innymi o powstanie trzech hal sportowych w różnych dzielnicach miasta, budowę centrum kulturalno-sportowego w Łabędach wreszcie budowę obwodnicy zachodniej.

- Na całość budowy obwodnicy bowiem, EBI nie wyraził zgody. Stwierdzono, że taka obwodnica w Gliwicach nie jest potrzebna. Co ciekawe, to jest druga taka opinia ekspercka z zewnątrz w sprawie naszego układu drogowego - wyjaśnia Zygmunt Frankiewicz. - Mieszkańcy nam nie wierzą, ale zewnętrzni obserwatorzy, eksperci, potwierdzają jednoznacznie, że ta obwodnica nie rozładuje ruchu miejskiego, ale otworzy tylko pewne perspektywy rozwojowe dla terenów przy niej położonych - podsumowuje.

Czytaj też: Kiedy inni hamują, my idziemy do przodu, bo mamy 1 proc. zadłużenia

Trzecią sprawą jest budowa sieci światłowodowych w mieście - zarówno w jego centrum jak i na peryferiach. Na ten cel w ramach dwóch konkursów Gliwice uzyskały dofinansowanie unijne.

- Całe miasto będzie objęte siecią światłowodów, będących własnością miasta i udostępnianych operatorom - tłumaczy Zygmunt Frankiewicz.

- Do tego dochodzi wykorzystanie częstotliwości radiowej, którą kiedyś nabyliśmy w procedurze przetargowej w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej i wykorzystujemy na przykład do monitoringu miejskiego, sterowania ruchem, darmowej łączności pomiędzy urzędami administracji publicznej w mieście - dodaje.

Czytaj też: Gliwicki pająk wciąga w sieć

Śląska Sieć Metropolitalna, spółka, która została utworzona przez miasto do obsługi między innymi częstotliwości radiowej, prowadzi bowiem przedsięwzięcie związane z inteligentnym sterowaniem ruchem na ulicach miasta. Odbywa się ono poprzez sygnalizację świetlne, ale ujętą w sieć - mowa o łącznym zarządzaniu ruchem na 60 głównych skrzyżowaniach w Gliwicach.

Najbliższe lata - jak zapowiada prezydent - mają byc rekordowe, mimo, że miasto przecież nie próżnowało i poprzednio - z zakończonych inwestycji warto wymienić obiekty sportowe - stadion miejski i pływalnię olimpijską. Udało się także sfinalizować remont Rynku wraz z przyległościami. Łączna wartość tych przedsięwzięć to ponad 100 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.