PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice: zdekomunizowana ulica w centrum będzie pierwszym woonerfem

  • PAP/JS    1 marca 2018 - 20:48
Gliwice: zdekomunizowana ulica w centrum będzie pierwszym woonerfem
Samochody będą mogły poruszać się z prędkością do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi (fot. Wiz. Projarch Damian Kałdonek/UM Gliwice)

Zdekomunizowana w ostatnich dniach ulica w centrum Gliwic – dotychczasowa ul. Józefa Wieczorka – jeszcze w marcu zmieni się w pierwszy w mieście tzw. woonerf, czyli podwórzec, będący jednocześnie ulicą, deptakiem i miejscem spotkań mieszkańców.
  • Według informacji miasta nowy woonerf w tym miejscu wyciszy ruch uliczny i stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi.
  • Samochody będą mogły poruszać się z prędkością do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi.
  • Początek i koniec 250-metrowego woonerfu będą wyznaczały duże donice z zielenią.

Termin woonerf pochodzi z języka holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "ulicę do mieszkania"; polskim określeniem jest podwórzec. Termin dotyczy takiego projektowania ulic w strefie zurbanizowanej, aby przy zachowaniu kluczowych funkcji uspokoić ruch - stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych.

Gliwicki samorząd poinformował o planowanym na połowę marca rozpoczęciu prac modernizacyjnych na ulicy noszącej jeszcze imię przedwojennego śląskiego działacza komunistycznego Józefa Wieczorka. Inwestycja ma być pierwszą taką w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). W kraju można woonerfy można już spotkać m.in. w Łodzi.

Wydane w świetle tzw. ustawy dekomunizacyjnej zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, nadające tej ulicy imię związanego przez lata z Gliwicami kapelana regionalnej Solidarności o. Jana Siemińskiego, wchodzi w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego, co nastąpiło 16 lutego br.

Ulica Wieczorka z zabytkowymi kamienicami zlokalizowana jest w pobliżu gliwickiej starówki, mniej więcej między kościołami Wszystkich Świętych i Podwyższenia Krzyża Świętego. Kiedyś jeździł tamtędy tramwaj, kilka lat temu zlikwidowano jednak tory i zmodernizowano nawierzchnię. To najstarsza ulica Gliwic poza dawnymi murami miejskimi.

Według informacji miasta nowy woonerf w tym miejscu wyciszy ruch uliczny i stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi. Samochody będą mogły poruszać się z prędkością do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi. Początek i koniec 250-metrowego woonerfu będą wyznaczały duże donice z zielenią.

Między nimi zorganizowanych zostanie dziesięć tzw. parkletów (chodzi o przestrzeń wydzieloną z chodnika lub jezdni, którą wypełnią elementy małej architektury, jak ławki, siedziska czy donice z zielenią). Parklety z jednej strony mają służyć odpoczynkowi i integracji mieszkańców; z drugiej - mają uspokoić ruch i zmniejszyć prędkość samochodów, m.in. poprzez konieczność omijania pewnych elementów.

Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń. Pojawią się też rowerowe stojaki oraz miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

Instalacja wysp i parkletów ma rozpocząć się między 12 a 16 marca. Podczas montażu zapewniony będzie dojazd do posesji, będzie jednak obowiązywał objazd dla autobusów. Zakończenie całości prac planowane jest w drugiej połowie miesiąca, przed przypadającym 21 marca pierwszym dniem wiosny. Woonerf będzie kosztował miasto ok. 500 tys. zł.

Projektant tego miejsca ma również wykonać projekt przebudowy i zagospodarowania najbardziej reprezentacyjnej gliwickiej ul. Zwycięstwa. Miejscowa firma Projarch do 26 maja ma przygotować sześć wariantów koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni odcinka ul. Zwycięstwa od ul. Dolnych Wałów do ul. Dubois.

Według czwartkowej informacji miasta obecnie trwają konsultacje z różnymi grupami społecznymi, mające pomóc w stworzeniu przestrzeni jak najbardziej przyjaznej wszystkim uczestnikom ruchu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Ul. Zwycięstwa, którą kiedyś także jeździł zlikwidowany w Gliwicach tramwaj, ma stać się przyjazna dla wszystkich uczestników ruchu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.